Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Kazakistan'da

Güvenlik
Ömer Cihad Kaya
27 Ekim 2020, 11:27
Ömer Cihad Kaya
27 Ekim 2020, 11:27

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, resmi ziyaret kapsamında Kazakistan’da temaslarda bulunuyor. Bakan Akar, Türkiye ve Kazakistan arasında askeri eğitim iş birliği ve savunma sanayi konularında ilişkileri artırmak için çalışma yapıyor.

Türkiye Savunma Bakanı Hulisi Akar resmi temaslarda bulunmak üzere 26 Ekim 2020’de Kazakistan’ın başkenti Nur-Sultan’a geldi. Bakan Akar, Kazakistan Savunma Bakanı Nurlan Yermekbayev, tarafından bakanlıkta askeri törenle karşılandı. Başa başa görüşmelerin ardından heyetlerarası görüşmelere başkanlık eden bakanlar iki ülke arasındaki askeri eğitim ve savunma sanayi alanlarındaki ilişkilerin daha da güçlendirilmesi konularını ele aldı.

KAZAK ASKERLERE SİBER GÜVENLİK EĞİTİMİ VERİLECEK

Askeri eğitimin bir parçası olarak Kazak askerlerinin Türkiye’deki askeri okullarında eğitiminin yanı sıra çeşitli eğitim merkezlerinde mesleki tecrübe alışverişinin devam ettiğini kaydeden Yermekbayev, Kazak askerlerinin Türkiye’de “siber güvenlik” üzerine uzmanlık eğitimi alacaklarını belirtti. Kazak askerlerinin Efes Tatbikatı ve soğuk hava şartlarında yapılan kış tatbikatlarına katılmasının savaşa hazırlık ve muharebe becerilerini artırma adına önemli deneyimler olduğunu kaydeden Kazakistan Savunma Bakanı, Hulusi Akar’ın ziyaretinin askeri ve askeri-teknik alanlarda ikili işbirliğine yeni bir ivme kazandıracağını dile getirdi.