Kirli ortaklık: Terör örgütü YPG/PKK, Rusya'nın kontrolünde rejime petrol taşıyor!

Güvenlik
Ömer Kaya
22 Mayıs 2020, 22:32
Ömer Kaya
22 Mayıs 2020, 22:32

Terör örgütü YPG/PKK’nın işgal ettiği Suriye’nin El Ömer, Tanek ve Rimeylan bölgelerinde çıkan petrolü, Rusya’nın korumasında Esed rejimine taşıdığı iddia edildi.

KİRLİ ORTAKLIĞIN EN AÇIK GÖSTERGESİ!

Bölgedeki PKK-Esed rejimi ve Rusya koalisyonunun ispatı olan yerel kaynakların görüntülediği olayda, PKK işgalindeki bölgedeki petrol, havadan ve karadan Rusya’nın desteğiyle Esed rejimine taşınıyor.

KARADAN TAŞINAN PETROL HAVADAN RUS ASKERİ HELİKOPTERLERİYLE TAŞINIYOR

Kara yolundan tankerlerle taşınan petrol, havadan ise Rus askeri helikopterleriyle korunuyor.

Referans medya isimli haber sitesinin yayımladığı görüntülerde, bölgedeki petrol trafiğinin ve kirli ortaklığın geldiği boyut gözler önüne seriliyor.

RUSYA, SURİYE’DE ABD KONTROLÜNDEKİ PETROL SAHALARINA GÖZÜNÜ DİKTİ

Rusya, Suriye’deki askeri varlığını genişletirken bir yandan da özellikle Tel Rıfat bölgesindeki örgüt mensuplarıyla Rus askeri polisi arasında iş birliğinin devam ettiği biliniyor. Askeri uzmanlar, Rusya’nın günden güne Suriye’de askeri varlığını özellikle petrol sahalarına yönelik hakimiyet noktasında artırdığını dile getiriyor. Bölge uzmanları, Rusya-YPG/PKK işbirliğinde petrol taşınan bölgenin Suriye’deki en büyük barajın bulunduğu Tabka bölgesi olduğunu hatırlatarak, bölgenin stratejik bir önemde olduğunun altını çiziyor. Ayrıca Tabka’da stratejik bir hava üssü bulunuyor. BBC, Ekim 2019’da ABD askerlerinin bölgeden çekilmesinin ardından Tabka’daki hava üssüne,Rus Mi-35 ve Mi-8 tipi askeri helikopterlerin iniş yaptığı görüntülerin ortaya çıktığını bildirmişti.

Tabka bölgesi rejimin YPG/PKK’nın kontrolünde

Benzer haber: Esed rejimini destekleyen Rusya’nın Suriye çatışmasındaki rolü ne?

Öte yandan, Suriye İnsan Hakları Ağı tarafından yayımlanan raporlarda, terör örgütü PKK’nın Suriye’deki petrol yataklarından yılda 400 milyon dolar kazandığı ifade ediliyor. Aynı rapora göre, PKK’nın Esed’e sattığı petrolden yıllık en az 378 milyon Dolarlık petrol satıyor. Yaşanan bu son olay, bir yandan bölgedeki rekabetin özellikle petrol sahasında devam ettiğini gösterirken; Kremlin’in Suriye’deki askeri varlığının boyutlarını göstermesi açısından da dikkat çekiyor.