Kırım Tatar Milli Meclisi: 48 kadın ve çocuk Çekya'ya tahliye edildi

Güncel
Anife Bilal
08 Mart 2022, 20:37
Anife Bilal
08 Mart 2022, 20:37

Çekya’nın Ukrayna Büyükelçiliği, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Lviv Valiliğine bağlı olarak faaliyet gösteren gönüllü merkezinin desteğiyle, Rus bombardımanlarından kaçan 48 Ukrayna vatandaşı için Çekya’da geçici sığınma fırsatı sağlandı. 

Rusya’nın attığı bombalardan ve füzelerden kaçan Ukrayna vatandaşı kadın ve çocuklarına destek vermek amacıyla Kırım Tatar Milli Meclisinin (KTMM) Lviv’de kurduğu koordinasyon merkezinden yapılan açıklamada, Çekya’nın Ukrayna Büyükelçiliği, KTMM ve Lviv Valiliğine bağlı olarak faaliyet gösteren gönüllü merkezin işbirliğiyle 48 Ukrayna vatandaşının geçici sığınmaları için Çekya’ya gönderildiği bildirildi.

Ukrayna vatandaşı kadın ve çocukların Çekya’ya tahliye edilme sürecine yardım eden Kırım Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Proje Koordinatörü Elmire Ablalimova, Lviv’den tahliye edilen 48 kişinin Çekya sınırında karşılandığını ve şu an onların Brno kentine götürüldüğünü kaydetti.

Çekya’ya yapılan tahliyelerin Çekya Büyükelçiliği tarafından karşılandığını bildiren Ablalimova, “Çekya’ya tahliye olmak için KTMM’nin Lviv Koordine Merkezini aramak veya merkeze gelip bir form doldurmak gerekiyor. Daha sonra merkez çalışanları bilgilerinizi inceleyecek ve grup oluşturulacak. En önemlisi yanınızda kendinize ve çocuğunuza ait belgeleriniz olmalı.” dedi.

Çekya’ya tahliye edilmek isteyenler KTMM’nin Lviv Koordine Merkezini aşağıdaki telefonlarda arayabilir:

+380635767754

+380635767740

+380680962615

Veya aşağıdaki telegram kanalına yazabilir:

@qirim_evacuate_bot