Kazakistan'daki protestoların bilançosu: 12 ölü, 353 yaralı ve kayıplar var

Güvenlik
Ayyıldız Huri Kaptan
06 Ocak 2022, 16:02
Ayyıldız Huri Kaptan
06 Ocak 2022, 16:02

Petrol zengini Kazakistan’daki akaryakıta gelen zamlar sonrası başlayan ve hükumetin istifasını getiren protestolarda 12 kolluk kuvveti öldü, 353 kişi yaralandı. Bilançosu ağır olan olaylardaki sivil kayıpların akıbeti hakkında ise henüz bilgi yok.

Kazakistan’ın Mangıstav eyaletinde 2 Ocak 2022 tarihinde akaryakıt fiyatlarındaki artan zam nedeniyle başlayan protestolar ülke geneline hızla yayıldı. Almata’da da başlayan gösteriler, ülke genelinde hükumet karşıtı protestolara dönüştü. Kazakistan’da 5 Ocak 2022 itibarıyla tüm yurt genelinde OHAL ilan edildi ve Kazakistan kolluk güçlerinin, göstericilere müdahale edeceği bildirildi. Ülkede protestolar hükumetin istifasına rağmen devam ederken, Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in yardım istemesi üzere Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü ülkeye asker göndermeye karar verdi.

KAZAKİSTAN’DAKİ PROTESTOLARIN BİLANÇOSU

Almata’daki isyanlar sırasında 12 kolluk görevlisinin öldüğü ve 353 kişinin de yaralandığını bildirildi. Ayrıca bir yetkili başı kesilmiş bir erkek cesedinin de bulunduğunu kaydetti. Şu ana kadar sivil kayıplarla ilgili bir bilgi ise yok.

KAZAKİSTAN’DA OLAYLARIN MERKEZİ ALMATA’DA PROTESTOCULAR ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Ülkeden edinilen bilgilere göre, şehrin merkezinde maskeli ve kamuflajlı yüzlerce kolluk gücü tarafından meydana gelen protesto girişimleri kontrol altına alındı. Protestoculara yapılan operasyonlarda onlarca gösterici etkisiz hale getirildi.

Kazakistan Emniyet Müdürlüğü Almata Polis Departmanı Temsilcisi Saltanat Azirbek, dün gece saatlerinde başlayan “terörle mücadele” operasyonunda çok sayıda göstericinin etkisiz hale getirildiğini duyurdu. Etkisiz hale getirilen şahısların dün gece emniyet binalarını basmaya kalktığını bildiren Azirbek, Almata’da özel operasyonların sürdüğünü kaydetti.

SİYASİ KRİZİN YAŞANDIĞI KAZAKİSTAN’DA NELER OLUYOR?

Kazakistan’ın Mangıstav eyaletinde 2 Ocak 2022 tarihinde akaryakıt fiyatlarındaki artan zam nedeniyle başlayan protestolar ülke geneline hızla yayıldı. Almata’da da başlayan gösteriler, ülke genelinde hükumet karşıtı protestolara dönüştü. Ülkede protestolar hükümetin istifasına rağmen devam ederken, göstericiler, kurucu Cumhurbaşkanı Nazarbayev’in dokunulmazlığının kaldırılmasını talep ediyor. Cumhurbaşkanı Tokayev, halkı sabır ve itidale davet ederken, Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekulı da, ülkedeki son durum hakkında bilgi notu paylaştı. Öte yandan, Kazak medyası, Almata’da göstericilerin belediye binasını ele geçirdiğini bildirdi.

Kazakistan genelinde protestolar devam ederken, Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev 5 Ocak 2022’de ulusa sesleniş konuşması yaptı. Tokayev, bugünden itibaren Kazakistan Güvenlik Konseyi başkanı olarak göreve başladığını duyurdu. Bu görevi, ülkede Kazakistan’ın kurucu Cumhurbaşkanı Nazarbayev yürütüyordu.
Ülkede protestocular, Almata ve Aktöbe’deki belediye binalarını ele geçirdi. Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, başkent Nur Sultan’da 5 Ocak 2022 saat 16:00’dan itibaren olağanüstü hal ilan edilen kararı imzaladı. Sokağa çıkma yasağı başkentte 23:00 – 07:00 saatleri arasında geçerli olacak. Olağanüstü hal 19 Ocak gece yarısına kadar yürürlükte kalacak. Kazakistan’da 5 Ocak 2022 itibarıyla tüm yurtta OHAL ilan edildi. Kazakistan kolluk güçlerinin göstericilere müdahale edeceği bildirildi.

6 Ocak 2022 gece erken saatlerde Almata’da Kazakistan kolluk güçleri, yoğun “terörle mücadele” operasyonuna başladı. Ülkede, göstericilerin çoğu etkisiz hale getirildi. Bununla eş zamanlı olarak, Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, Rusya’nın başını çektiği askeri müdahale gücü yetkisi olan Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü’nden yardım istedi. Öte yandan, Kazakistan’a Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nü davet ederek, Rus ordusunun Kazakistan’a girmesine izin veren Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, ayaklanmalardan yurt dışında eğitilen bir dizi terörist grupları sorumlu tuttu. Kremlin, Rusya ve Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü kapsamında Kazakistan’a Rus ordusunu sokacak. Bu kapsamda, ülkenin kuzeyindeki etnik Rusların durumu da merak konusu.