İşgalciler, Herson'da "Rusya Günü" kutlamayı planlıyor!

Güncel
Anife Bilal
06 Haziran 2022, 15:33
Anife Bilal
06 Haziran 2022, 15:33

Rus işgalciler, kontrol altına aldıkları Ukrayna’nın Herson bölgesinde “Rusya Günü” kutlamayı planlıyor. Konuya ilişkin açıklama Kremlin kontrolündeki sözde Herson Valisi Volodımır Saldo tarafından geldi.

Rus işgali altında bulunan Ukrayna’nın Herson bölgesinin sözde yönetimi, bölgede  “Rusya Günü” kutlayacaklarını duyurdu. Kremlin kontrolündeki sözde Herson Valisi Volodımır Saldo yaptığı açıklamada, “Rusya Günü’nü tüm Rusya ile birlikte kutlayacağız. Bu önemli. Tabii ki, bölge sakinlerinin, ne kadar büyük bir aile haline geldiğimizi görmeleri ve hissetmeleri için uygun etkinlikler geliştirilecektir.” dedi.

RUSYA, HERSON VE ZAPORİJJYA BÖLGESİNDE PASAPORT DAĞITMAYA BAŞLADI!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 25 Mayıs tarihinde Ukrayna’nın Herson ve Zaporijjya bölgesi sakinleri için Rusya vatandaşlığı alma sürecinin basitleştirilmesini öngören kararı imzalamıştı.

İŞGALCİLER, BÖLGEDEKİ UKRAYNA YANLISI AKTİVİSTLERE ZULMEDİYOR!

Kırım Tatar Kaynak Merkezi Başkanı Eskender Bariyev, Rus işgal güçlerinin ele geçirdikleri Ukrayna’nın Herson ve Zaporijjya bölgelerindeki halkı korkutmak için baskı uyguladığını bildirerek, “Elimize ulaşan bilgiye göre, 118 kişi Herson ve Zaporijjya bölgelerinden işgalciler tarafından kaçırıldı. Bunlardan 18’i Kırım Tatarı.” demişti.

İŞGALCİ RUSYA, OKULU İŞKENCEHANEYE DÖNÜŞTÜRDÜ

Kaçırılan Kırım Tatarlarının sorgulandığı ve işkencelere maruz bırakıldığını belirten Bariyev, “Geniçesk’teki 17 numaralı yüksek okulu da bir işkencehaneye dönüştürdüler. İşgalciler orada insanları sorguluyor, onlara karşı işkence uyguluyor. Genelde erkeklerin arabalarına el konuluyor, para talep ediyorlar, işkencelerden sonra ise insanları mezarlık veya yol kenarına bırakıyorlar.” ifadelerini kullanmıştı.