İşgalciler, bu kez Ukrayna'nın Lugansk bölgesine füze attı: 3 ölü var

Güncel
Manas
04 Haziran 2022, 10:34
Manas
04 Haziran 2022, 10:34

İşgalci Rus birliklerinin, son 24 saatte Ukrayna’nın Lugansk bölgesine saldırı düzenlemesi sonucunda 3 sivilin hayatını kaybettiği bildirildi. Lugansk Askeri İdaresi Başkanı Sergiy Gayday, işgalcilerin bölgedeki saldırılarına ilişkin son durumu paylaştığı brifingte, “3 Haziran’da Gorskoye şehrinde bir anne ve çocuk ile bir sivil Rus ordusunun gerçekleştirdiği saldırı sonucunda hayatını kaybetti.” dedi.

Ukrayna Lugansk Askeri İdaresi Başkanı Sergiy Gayday, 3 Haziran 2022 tarihinde Telegram üzerinden yaptığı açıklamada, işgalci Rus birliklerinin bu kez Lugansk bölgesindeki yerleşim birimlerini hedef aldığını ve gün boyu füze attığını bildirdi. Ayrıca Gayday, Rus ordusunun kayıplara ve zayiatlara uğramasına rağmen bölgeyi bombalamaya devam ettiğini kaydetti.

Ukrayna Lugansk Askeri İdaresi Başkanı Sergiy Gayday, saldırı ile ilgili, “3 Haziran’da Gorskoye şehrinde bir anne ve çocuk ile bir sivil, Rus ordusunun gerçekleştirdiği saldırı sonucunda hayatını kaybetti. Özellikle, dün hasar görmeyen bir tane apartman vardı. Ancak düşmanın füze atması sonucunda aynı apartmana isabet etti. Neyse ki, orada bulunan baba ve oğul yara almadan kurtuldu. Ordumuz, hayatta kalan baba ve oğlunu şehir dışında güvenli bir yere tahliye etti. Aynı zamanda, Severodonetsk ve Lisiçansk’ta gün boyunca en az altı yüksek bina da kullanılmaz hale geldi.” ifadesini kullandı.

Ayrıca Gayday, bölgede başka bir köprünün Rus ordusunun saldırısı sonucunda kullanılmaz hale geldiğini sözlerine ekledi.

RUSYA, UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ AÇTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.