FETÖ'nün Kara Kuvvetleri Komutanlığındaki darbe girişimi davasında sanıklara ceza yağdı

Güncel
Ozan Barış Erim
30 Aralık 2020, 13:19
Ozan Barış Erim
30 Aralık 2020, 13:19

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığındaki (KKK) eylemlerine ilişkin yargılanan 132 sanıkla ilgili davada hüküm açıklandı. Yargılanan 12 sanığa “anayasal düzeni ihlale teşebbüs” suçundan “ağırlaştırılmış müebbet”, 80 kişiye ise “müebbet” hapis cezası verildi.

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında, Kara Kuvvetleri Komutanlığındaki eylemlerine ilişkin davanın hüküm kararı bugün açıklandı. Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları Kampüsü’ndeki salonda görülen karar duruşmasına 132 sanık, müştekiler ve taraf avukatları katıldı. İlk duruşması 6 Temmuz 2017 tarihinde yapılan davanın hükmünü Mahkeme Başkanı Murat İlhan açıkladı.

12 KİŞİYE AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET

Mahkemece alınan karara göre, sanıklar eski KKK Cari Harekat ve Komuta Kontrol Daire Başkanı tuğgeneral Adem Boduroğlu, eski KKK Personel Başkanlığı Plan Şube Müdürü albay Mutlu Serkan Vurdem ile albay Hasan Yılmaz ve Eşref Mert, Mehmet Ortaç, Hamza Akkay, Halil Ekiztaş, İbrahim Başpınar, Ahmet Fazıl Işık, Oğuzhan Çelikoğlu, Bayram Üstündağ ve Zülküf Orak “anayasal düzeni ihlale teşebbüs” suçundan “ağırlaştırılmış müebbet” hapis cezası aldı.

80 SANIĞA MÜEBBET

Mahkeme, 80 sanığa da “anayasal düzeni ihlale teşebbüs” suçundan müebbet hapis cezası verdi. Öte yandan, “anayasal düzeni ihlale teşebbüs” suçuna “yardım eden” sıfatıyla yargılanan 22 kişiye ise 12 yıl 6 aydan 19 yıla kadar hapis cezası verildi. “Silahlı terör örgütüne üyelik” suçu ile yargılanan 2 sanık 6 yıl 3’er ay, bir kişi de 7 yıl 6 ay hapse mahkum edildi.

ERHAN CAHA’YA 103 YIL HAPİS CEZASI

Genelkurmay çatı davasında 141 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan eski tuğgeneral Erhan Caha, bu dosya kapsamında “öldürmeye teşebbüs” ve “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından dolayı hapis cezası aldı. Caha’ya 2 kişiye yönelik “öldürmeye teşebbüsten” 34 yıl, “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan ise 69 yıl hapis cezası verildi. Başka dosyalarda daha önce hüküm giyen davanın tutuksuz sanıklarından Gökhan Akdağ ve Fikret Yağmur da aynı suçlardan süreli hapse mahkum edildi. Dava kapsamında 9 kişi bütün suçlamalardan beraat etti, 3 sanığın da dosyası ayrıldı.