FETÖ'cü Orhan İnandı hakkındaki iddianame kabul edildi

Güncel
Ozan Barış Erim
27 Temmuz 2021, 13:35
Ozan Barış Erim
27 Temmuz 2021, 13:35

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) sözde Orta Asya sorumlusu Orhan İnandı hakkında hazırlanan iddianame, Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. İddianamede, İnandı için “silahlı terör örgütü yöneticiliği” suçundan 15 yıldan 22 yıl 6 aya kadar hapis cezası istendi.

FETÖ’nün sözde Orta Asya sorumlusu Orhan İnandı hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi. Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, İnandı için “silahlı terör örgütü yöneticiliği” suçundan 15 yıldan 22 yıl 6 aya kadar hapis cezası istendi. Ayrıca iddianameye göre, etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak istemeyen ancak FETÖ’nün Orta Asya sorumlusu olduğunu kabul eden Orhan İnandı, örgütün bu bölgedeki yapılanması hakkında detaylı bilgi verdi.

ÖRGÜTSEL TALİMATLAR VERDİ

İnandı ifadesinde, FETÖ’nün bugüne kadar deşifre olmamış çok sayıda yöneticisinin isim ve sorumluluk alanlarını da anlattı. Türkiye’ye geldiği 2015’te örgütün kriptolu haberleşme programı ByLock programını yüklediği belirlenen İnandı’nın, yaklaşık bir yıl boyunca 17 kişinin bulunduğu yazışma grubundan örgütsel talimatlar verdiği de ortaya çıktı. AA’nın aktardığına göre programa 2 bin 158 kez giriş yaptığı tespit edilen İnandı’nın, 13 arama gerçekleştirdiği ve 1206 mail alıp gönderdiği kayıtlara geçti.

SÖZDE ORTA ASYA SORUMLUSU OLDUĞU DOĞRULANDI

İnandı’nın, FETÖ’nün sözde Orta Asya sorumlusu olduğuna ilişkin 8 tanık beyanı bulunduğuna dikkat çekilen iddianamede, “FETÖ’nün yönetici kadrosu içinde yer aldığı belirlenen, örgüt içinde karar veren, organize eden, örgüt üyelerini yönlendiren, emir ve talimat veren şüphelinin, üzerine atılı ‘silahlı terör örgütünü kurma veya yönetme’ suçunu işlediği anlaşılmıştır.” tespiti yapıldı.