Ermenistan teslim oldu: Paşinyan yenilgiyi kabul etti

10 Kasım 2020, 01:37

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin ile Dağlık Karabağ’daki savaşı bitirecek anlaşmayı imzaladığını duyurdu. Anlaşmaya göre Karabağ’a “Rus Barış Güçleri” konuşlandırılacak. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, gece yarısı ulusa seslenişinde söz konusun Barış Gücü Merkezinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin de olacağını iki kere vurguladı. Aliyev, Dağlık Karabağ’ın statüsünün tartışmasız ve Azerbaycan toprağı olduğunun altını çizdi ve bu anlaşmayla da tasdik edildiğini açıkladı.

Ermenistan, Dağlık Karabağ’da teslim oldu. Ermenistan Kelbecer, Ağdam ve Laçın’dan daha sonra Dağlık Karabağ’ın tamamından çekilecek. Bu açıklamaları Ermenistan Başbakanı bu gece yarısı sosyal medya hesabından yaptı. Yenilgiyi kabul eden Ermenistan Başbakanı, bildiri imzaladıklarını duyururken, bunun acı verici olduğunu da belirtmeyi ihmal etmedi. İlerleyen dakikalarda önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, daha sonra da Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev açıklamalarda bulundu.

Karabağ Anlaşmasının maddeleri için buraya tıklayın

ALİYEV: PAŞİNYAN SIÇAN GİBİ KAÇIYORDU, TESLİM OLDU

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan ve Rusya ile 10 Kasım 2020 saat 01.00’de varılan anlaşmanın ayrıntılarını açıkladı. Aliyev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telekonferans yöntemiyle imzalanan anlaşmayı, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın da imzalayacağını, ancak henüz imzalamadığını belirtti. Gece yarısı ulusa seslenen Aliyev, Paşinyan’ın “sıçan gibi kaçtığını” ve Ermeni silahlı güçlerini “iti kovan gibi” kovduklarını ifadelerini kullandı.

Aliyev sözlerinin devamında, “Ben bütün komutanlarıma durmaları için emir verdim. Eğer Ermenistan durmazsa, ateşkesi bozarsa bizde devam edeceğiz.” diyerek, Ermenistan’ı anlaşmaya uymaya davet etti.

“İNANILMAZ ACI VERİCİ”

Paşinyan açıklamasında, “Rusya ve Azerbaycan devlet başkanları ile Karabağ savaşının sonlandırılmasına ilişkin 01.00 tarihinden itibaren bir açıklama imzaladım. Zaten yayınlanan açıklamanın metni benim ve halkımız için inanılmaz acı verici. Bu kararı, askeri durumun derin analizi ve durumun en iyi sahip olduğu kişilerin takdiri sonucunda aldım. Ayrıca yaratılan durumdaki en iyi çözümün bu olduğuna dair inancına dayanarak. Önümüzdeki günlerde bu konuda özelden yazacağım.” ifadelerine yer verdi.

PUTİN: RUS BARIŞ KUVVETLERİ KARABAĞ’A GİRECEK

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Nikol Paşinyan’ın yenilgiyi kabul etmesinin ardından Karabağ hakkında bir açıklama yaptı. Putin’in açıklamaları Azerbaycan halkını pek memnun edecek gibi durmuyor, zira “Rus Barış Kuvvetlerinin” Karabağ’a konuşlanacağını bildirdi.

Putin’in açıklamaları özetle şu şekilde:

“Karabağ’da 10 Kasım saat 01.00’de ateşkes ilan edilecek. Karabağ’daki Ermeni ve ‘Azeri’ askeri güçleri bugünkü konumlarını koruyor. Taraflar, savaş esirleri ve cesetleri değiş tokuş etmelidir. Rus barış güçleri Karabağ’da konuşlandırılacak. Ayrıca Karabağ’da tüm ulaşım merkezleri açılıyor.”

AZERBAYCAN, RUS HELİKOPTERİNİ DÜŞÜRMÜŞTÜ

Rusya Savunma Bakanlığı anlaşmadan 6 saat önce Ermenistan’da bir Rus askeri helikopterinin roketatar ile düşürüldüğünü bildirdi. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı ise helikopterin yanlışlıkla düşürüldüğünü açıklayarak, her türlü tazminatı ödemeye hazır olduklarını belirtip, özür dilemişti.

HEM TESLİM OLUYOR HEM DE VURUYOR

Azerbaycan’ın Terter şehrine Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin ağır toplarla saldırı düzenlediği öğrenildi. Sivil yerleşimlere saldırılarda bulunmaktan çekinmeyen Ermeni ordusu, şimdi de Terter şehrini hedef aldı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcılarından Hikmet Hacıyev, 10 Kasım 2020’de gece saatlerinde söz konusu saldırıyı sosyal medya üzerinden duyurarak bir sivilin yaralandığını da aktardı.

PAŞİNYAN’IN FACEBOOK’TAKİ AÇIKLAMASI (FB çevirisiyle)

Aşağıdaki görsel Paşinyan’ın Facebook sayfasından alınmıştır. Ermenice yazdığı Facebook çeviri aracıyla Türkçeleştirilmiştir. Bu nedenle bazı ifadelerin, örneğin zafer sözü gibi ifadelerin hatalı çevrilmiş olacağını göz önünden bulundurmanızı rica ederiz.

Azerbaycan
dağlık karabağ
Ermenistan
Bunlara da bakın: