EkoAvrasya Başkanı Eren: Ukrayna’nın ulusal güvenliği, Karadeniz’in ve Doğu Avrupa’nın güvenliği anlamına gelmektedir

Güvenlik
Ayyıldız Huri Kaptan
03 Nisan 2021, 16:03
Ayyıldız Huri Kaptan
03 Nisan 2021, 16:03

EkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, Ukrayna-Rusya sınırında yaşanan krizi değerlendirdi. Eren, Ukrayna’nın ulusal güvenliğinin Karadeniz’in ve Doğu Avrupa’nın güvenliği anlamına geldiğini vurgulayarak, “Hâlihazırdaki krizin yönetilebilmesi için en büyük sermaye, tansiyonun düşürülmesi hususunda tüm diplomatik kanallar açık tutulmalı, aklıselim bir tutum sergilenmeli ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğü korunmalıdır” dedi.

Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesinde Rusya destekli ayrılıkçı gruplar ile Ukrayna birlikleri arasında gerilimin artması ve Rusya’nın Ukrayna sınırında yaşanan askeri hareketlilik hakkında açıklamalarda bulundu. Son günlerde Ukrayna-Rusya arasında yaşanan gerilimi ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü tehdit eden tüm girişimleri kaygıyla takip ettiklerini belirten Eren, “Rusya Federasyonu’nun Ukrayna sınırına askeri sevkiyat yapması üzerine bölgedeki gerilim tekrardan tırmanmıştır. Bariz bir şekilde provokasyon niteliği taşıyan bu hamleye karşı uluslararası toplumun duyarlı olması en büyük temennimiz olacaktır” ifadelerini kullandı.

Ukrayna'dan Google'a Kırım başvurusu: Hatanızı düzeltin - Kırım Haber  Ajansı - QHA

HİKMET EREN: UKRAYNA’NIN GÜVENLİĞİ KARADENİZ’İN GÜVENLİĞİDİR

Eren, Ukrayna’nın yaşadığı ulusal güvenlik sorununun lokal bir sorun olarak algılanmaması gerektiğini ve uluslararası toplumun bu hususa duyarsız kalması halinde, gelecekte maliyeti ağır sonuçlar doğuracağını vurguladı. Eren, “Ukrayna’nın ulusal güvenliği, aynı zamanda Karadeniz’in ve Doğu Avrupa’nın güvenliği anlamına gelmektedir. Bugün Ukrayna’nın yaşadığı sorunlar, yarın otoriter ve uluslararası hukuk tanımaz devletler tarafından pek çok ülkenin egemenlik haklarının görmezden gelinmesine, toprak bütünlüğünün tehlikeye girmesine ve uluslararası barış ve istikrarın kökten bozulmasına yol açacaktır” dedi.

“KIRIM’IN EMPERYAL EMELLERLE İŞGALİNE DÜNYA SESSİZ KALDI”

16 Mart 2014 tarihinde Rusya Federasyonu’nun Kırım’ı yasadışı olarak ilhak etmesiyle başlayan sürece de değinen Eren, “Kırım’ın emperyal emellerle ve teritoryal hırslarla 21. yüzyıl dünyasına yakışmayan bir şekilde Rusya tarafından işgal edilmesine maalesef dünya sessiz kaldı. Rusya’nın Kırım’da Kırım Tatar Türklerine uyguladığı baskı ve insan hakları ihlalleri her geçen gün artarak devam etmekte ve Türk dünyasını tarifi mümkün olmayan bir üzüntüye sevk etmektedir. Rusya’nın akıl almaz bu tutumu, Avrasya coğrafyasında devam ettiği müddetçe, önümüzdeki süreçte birçok ülkenin egemenlik hakları çiğnenecektir” diye ekledi.

“UKRAYNA’NIN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ KORUNMALIDIR”

Eren, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunun, uluslararası hukuk kuralları gereği yeniden Ukrayna’ya destek vermesi gerektiğini belirterek, “Hâlihazırdaki krizin yönetilebilmesi için en büyük sermaye, tansiyonun düşürülmesi hususunda tüm diplomatik kanallar açık tutulmalı, aklıselim bir tutum sergilenmeli ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğü korunmalıdır” ifadelerine dikkat çekti.