Dünya Çocuk Günü'nde Ukrayna'daki savaşta 243 çocuğun hayatını kaybettiği açıklandı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
02 Haziran 2022, 03:17
Ayyıldız Huri Kaptan
02 Haziran 2022, 03:17

Ukrayna’da, işgalci Rus ordusunun saldırıları sonucunda her geçen gün Ukraynalı çocuklar hayatını kaybediyor. Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açtığı 24 Şubat’tan beri ülkede 243 çocuğun hayatını kaybettiği, 446 çocuğun ise yaralandığı açıklandı. Söz konusu rakamın daha yüksek olduğunun altı çizilerek Ukrayna’nın işgal altında bulunan bölgelerindeki durum hakkında net bilgi olmadığı vurgulandı.

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı savaş nedeniyle çocuklar hayatını kaybetmeye devam ediyor. Dünya Çocuk Günü kaydedilirken Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Çocuk Hakları ve Rehabilitasyondan Sorumlu Komiseri Dariya Herasimçuk, ülkede kutlanan gün dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında konuştu. Ülkede 4 aydır devam eden savaştan en fazla etkilenen çocukların, Donetsk, Kıyiv ve Harkiv bölgelerinde olduğunu açıklayan Herasimçuk, 24 Şubat’tan bu yana Ukrayna’da 243 çocuğun hayatını kaybettiğini ve 446 çocuğun ise yaralandığını bildirdi.

Herasimçuk, belirtilen rakamın daha yüksek olduğunu vurgulayarak, “İşgal altındaki bölgelerdeki durum hakkında bilgimiz yok. Askerlerimiz bu bölgelere girdiğinde, söz konusu rakamın yükseleceğinden eminim” ifadelerine dikkat çekti. Herasimçuk, 188 çocuğun da hastanelerde tedavi altında olduğunu kaydetti.

RUSYA, UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.