DEAŞ'ın bombacısına MİT ve Emniyet'ten ortak operasyon!

Güncel
Ozan Barış Erim
12 Ocak 2021, 17:16
Ozan Barış Erim
12 Ocak 2021, 17:16

Sultanahmet ve Suruç saldırılarında kullanılan patlayıcıları temin eden DEAŞ’lı terörist, Şanlıurfa’da yakalandı. İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, terör örgütü üyesi, Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü ve MİT Bölge Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen operasyonla yakalandı.

DEAŞ terör örgütünün faaliyetlerinin tespiti ve engellenmesine yönelik Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü ve MİT Bölge Daire Başkanlığının koordineli çalışmaları sonucu, Sultanahmet ve Suruç saldırılarında kullanılan patlayıcıları temin eden DEAŞ üyesi terörist, bugün yakalandı. Abu Bera kod adlı Mahir El Aggal ile birlikte faaliyet gösteren Azzo Halaf Süleyman El Aggal isimli örgüt mensubu, 2016’da 10 Alman vatandaşın hayatını kaybettiği Sultanahmet ve 43 kişinin hayatını kaybettiği Suruç saldırılarında patlayıcılarını temin ettiklerini itiraf etti. Mahir El Aggal isimli teröristin, Türkiye’deki eylemlerde kullanılan patlayıcıların getirilmesini sağlayan örgütün lojistiğinden sorumlu kişi olduğu tespit edildi.

“BAĞLILIK YEMİNİ ETTİK”

DEAŞ terör örgütüne 2014 yılında katıldığını aktaran terörist, silah ve ideolojik eğitim aldığını söyledi. Ayrıca terör örgütüne katıldığında bağlılık yemini ettiğini belirten terörist, “Eğitim sonunda toplu olarak hiçbir şekilde DEAŞ terör örgütünden ayrılmayacağımıza, duyduğumuz emri sorgulamadan yerine getireceğimize ve Ebubekir El Bağdadi’nin tüm Müslümanların Emiri ve Halifesi olduğunun üzerine yemin ettik. Daha sonra DEAŞ terör örgütü içinde patlatma işlerinde kullanılan araçları tamir etme, aracın çevresinin demir ile kaplanması ve aracın içerisine patlayıcı yükleme görevini yerine getirdim” dedi.

İSTANBUL VE ŞANLIURFA KANA BULANMIŞTI

Şanlıurfa Suruç ‘ta 2015 yılında meydana gelen canlı bomba saldırısında, 33 kişi hayatını kaybetmiş ve 86 kişi yararlanmıştı. İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda 2016 yılında düzenlenen terör saldırısında, 10 Alman vatandaşının hayatını kaybetmiş, 14’ü yabancı uyruklu 16 kişinin yaralanmıştı.