Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Rusya, Ukrayna'ya karşı tüm suçların tazminatını ödeyecek

Güncel
Anife Bilal
03 Mart 2022, 14:28
Anife Bilal
03 Mart 2022, 14:28

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Ukrayna ordusunun ülkeyi Rus işgaline karşı savunmaya devam ettiğini belirterek bir hafta içinde Rus ordusunun hiçbir stratejik yönde başarılı olmadığını vurguladı. Rusya’nın yok ettiği tüm ev, sokak, kentlerin yeniden inşa edileceğini duyuran Zelenskıy, “Ukrayna’ya karşı işlediğiniz tüm suçları tazmin edeceksiniz.” ifadesini kullandı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, bugün bir açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Ukrayna ordusunun düşmana karşı kahramanca karşı koymaya devam ettiğini vurgularken, “Rus işgalcileri taktiklerini değiştirmeye başladı. Rusya’nın Ukrayna kentlerine yönelik gerçekleştirdiği bomba ve füze saldırıları, hala bir şey başaramadıklarının itirafıdır. Tüm savunma hatlarımız korunuyor, düşman hiçbir stratejik yönde başarılı olamadı. Onlar (Rus ordusu) başarısızlığa mahkumlar.” dedi.

“RUSYA İŞLEDİĞİ SUÇLARIN TAZMİNATINI ÖDEYECEK”

Ukrayna’nın Rus saldırısı sonucu zarar gören tüm altyapısını yenileyeceğini belirten Zelenskıy, “Her evi, her sokağı, her kenti yeniden inşa edeceğiz. Savaş tazminatı ne olduğunu öğrenmeye başlayın. Ukrayna’ya karşı işlediğiniz tüm suçları tazmin edeceksiniz.” diye vurguladı.

“TOPRAKLARIMIZA BİZİM İÇİN ÖNEMLİ OLAN HER ŞEYİ YOK ETMEK İÇİN GELDİNİZ!”

Rusya’nın haince sivil halkı hedef aldığına dikkat çeken Zelenskıy, “Topraklarımıza kentlerimizi yıkmak, insanlarımızı yok etmeye, bizim için önemli olan her şeyi elimizden almak için geldiniz. İnsanları elektriksiz, susuz, soğukta, yemeksiz ve ilaçsız bırakıyorsunuz. Tahliyelerin yapılabileceği yolları bombalıyorsunuz. Ukrayna vatandaşlarına karşı kullanmadığınız bir silah kalmadı. Şimdi ise propaganda televizyon kanallarınızda insani yardım göndermeyi düşündüğünüzü söylüyorsunuz. Unutmayın, dinsiz insanlar: milyonlarca insan size lanet ettiğinde sizi hiçbir şey kurtaramaz.” dedi.