Çek Cumhuriyeti, Ukrayna'ya askeri yardım gönderdi

Güncel
Manas
06 Nisan 2022, 02:09
Manas
06 Nisan 2022, 02:09

Çek Cumhuriyeti, işgalci Rus ordusuna karşı kullanmak üzere Ukrayna’ya tank ve piyade savaş araçlarını teslim etti. Çek parlamentosunun Avrupa işlerinden sorumlu başkanı Milletvekili Ondrej Benesi, sosyal medya hesabından, “Çek BMP’leri ve T-72 tankları Ukrayna’ya teslim edildi.” ifadelerine yer verdi.

İşgalci Rus ordusunun Ukrayna’ya vahşice saldırmasının ardından dünya ayağa kalktı. Çek Cumhuriyeti, yedekte bulunan (Sovyet döneminden kalma) T-72 tanklarını ücretsiz olarak 5 Nisan 2022 tarihinde Ukrayna’ya devretti. Çek Cumhuriyeti Savunma Bakanı Yana Çernohova, “Göndermiş olduğumuz tanklar Ukrayna ordusunun savaş kabiliyeti için artık çok gerekli bir şey. Bu teslimatları sürdürebileceğimize inanıyorum.” dedi.

Resim

SAVUNMA BAKANI YANA ÇERNOHOVA: “Z” KATİLLERİ YOK ETMEK İÇİN GEREKLİ MALZEMELERİ GÖNDERİYORUZ

Çek Cumhuriyeti Savunma Bakanı Yana Çernohova, askeri teçhizatların teslimatı hakkında yorum yapmayacağını ancak Ukrayna’ya desteğin devam edeceğine dikkat çekerek, “Ukrayna’ya ne tedarik ettiğimizi bilmek isteyenleri anlıyorum. Üzgünüm, size daha fazlasını anlatamam. Orada bir savaş var ve biz Z-katilleri yok etmek için gerekli malzemeleri gönderiyoruz! İnanın biz Ukraynalı dostlara gerekli askeri teçhizatları gönderiyoruz ve göndermeye de devam edeceğiz.”  ifadesini kullandı.

Öte yandan Çek askeri analist Lukasz Wizinger, M1 versiyonundaki T-72 tanklarının kullanımı çok kolay ve hızlı olduğunu, Ukraynalı askerlerin rahatlıkla kullanabileceğini dile getirdi. Ayrıca teçhizatların kullanımını öğretmek için özel ekibe ihtiyacın olmadığının altını çizdi.