Birleşik Krallık: Ukrayna, Rusya'nın hava operasyonlarını ciddi ölçüde engelliyor

Güncel
qha muhabir
03 Nisan 2022, 19:02
qha muhabir
03 Nisan 2022, 19:02

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı, Ukrayna hava savunma sistemlerinin Rus işgalcilerin hava üzerinde geniş bir kontrol elde etme çabalarını ciddi şekilde engellediği duyurdu.

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı, 3 Nisan 2022 tarihinde yaptığı istihbarat güncellemesinde, Rus işgalcilerin hava operasyonlarının Ukrayna’nın güney doğu bölgelerine yoğunlaştığını, fakat Ukrayna hava savunma sistemleri tarafından da önemli ölçüde engellenmeye devam edildiği bilgisini paylaşıldı.

HAVA SALDIRISI UKRAYNA’NIN GÜNE DOĞU BÖLGELERİNE YOĞUNLAŞTI

Geçen hafta boyunca, Ukrayna’nın güney doğu bölgelerine doğru işgalci Rus hava faaliyetinin yoğunlaştığı belirtilen açıklamada, bunun Rusya’nın askeri operasyonlarını bu alana odaklamasının bir sonucu olarak değerlendirildi.

RUS SAVAŞ UÇAKLARI UKRAYNA HAVA SİSTEMLERİ KARŞISINDA SAVUNMASIZ

Açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’nın hava savunma kapasitesini azaltma çabalarına rağmen, Ukrayna’nın, Rus hava ve füze operasyonları için önemli bir zorluk oluşturmaya devam ettiği ifade edildi. Rus uçaklarının hala kısa ve orta menzilli hava savunma sistemlerine karşı savunmasız olduklarının altına çizildi.

RUS KARA KUVVETLERİNİN SAVAŞ KABİLETLERİ DE ETKİLENDİ

Rusya’nın, Ukrayna hava savunma sistemlerini bulamadığı ve imha edemediğine işaret edilen açıklamada, bu başarısızlığın Rusya’nın hava üzerinde geniş bir kontrol elde etme çabalarının ciddi şekilde engellenmesi sonucunda, Rus kara kuvvetlerinin bir dizi cephede ilerleyebilmesi için destek sağlanamadığı bilgilerine yer verildi.