Biden, Ukrayna'ya silah verilmesini kolaylaştıracak Ödünç Verme ve Kiralama Yasası'nı imzaladı

Güncel
qha muhabir
10 Mayıs 2022, 12:52
qha muhabir
10 Mayıs 2022, 12:52

ABD Başkanı Joe Biden, Rus saldırılarına karşılık vermesi için Ukrayna’ya gereken askeri ekipman sağlamasını veya kiralamasını kolaylaştıracak Ödünç Verme ve Kiralama Yasası’nı imzaladı.

ABD Başkanı Joe Biden, 9 Mayıs 2022 tarihinde Beyaz Saray’daki Oval Ofis’te daha önce Temsilciler Meclisi ve Senato tarafından onaylanan ve Rus saldırılarına karşılık vermesi için Ukrayna’ya gereken askeri ekipmanları vermeyi veya kiralamayı kolaylaştıracak 2022 Ukrayna Demokrasi Savunması Ödünç Verme ve Kiralama Yasası’nı imzaladı.

BİDEN: SALDIRGANLIĞA BOYUN EĞMENİN MALİYETİ DAHA AĞIR

Konuya ilişkin açıklama yapan Joe Biden, “Ukrayna hükumetini, halkını ve onların ülkeleri ile demokrasilerini savunma mücadelesini doğrudan destekleyen önemli bir tasarıyı imzalıyorum” ifadelerini kullandı. Biden ayrıca “Mücadelenin maliyeti ucuz değil, ancak saldırganlığa boyun eğmenin maliyeti daha ağır” dedi.

BENZER YASA İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI SIRASINDA UYGULANMIŞTI

İkinci Dünya Savaşı sırasında da ABD, müttefiklerin Nazi Almanyası lideri Adolf Hitler’e karşı savaşında yardımcı olmak için bu yasaya benzer Ödünç Verme Yasası’nı uygulamıştı.