Belarus'un göçmen oyunu kameralara yakalandı

Güncel
Ozan Barış Erim
20 Ağustos 2021, 17:44
Ozan Barış Erim
20 Ağustos 2021, 17:44

Avrupa Birliği’nin (AB) ambargo kararının ardından Belarus, göçmenleri zorla sınıra götürürken yakalandı. AB ve Polonya’dan peş peşe sert açıklamalar gelirken, Polonya bölgeye ilave asker sevk ettiğini duyurdu.

AB’nin ambargo listesine alınan Belarus’un, ülkede bulunan göçmenleri yasadışı olarak sınırları dışına çıkardığı ortaya çıktı. Mültecileri AB sınırına gönderen Belarus’un Afgan göçmenleri zorla AB sınırına götürdüğü anlar kameraya yakalandı. Litvanya sınır kuvvetleri tarafından yayınlanan görüntülerin ardından; Avrupa Birliği, Letonya, Litvanya ve Polonya, yasadışı sınır geçişleri düzenleyen Belarus’un uygulamasını “saldırgan davranış” olarak nitelendirdi ve kınadı.

“GÖÇMENLER, LUKAŞENKO’NUN ELİNDE BİR ARAÇ”

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, ortaya çıkan görüntülerden sonra düzenlediği basın toplantısında, “(Göçmenler) içtenlikle sempati duyduğum insanlar, ancak onlar Bay Lukaşenko’nun elinde bir araç.” ifadelerini kullandı. Öte yandan Polonya, tespit edilen göç dalgasını engellemek için sınıra 1000 asker daha konuşlandırdığını açıkladı.