Azerbaycan'ın ilerleyişi sürüyor: Ermeni işgalindeki bazı stratejik tepeler ele geçirildi

28 Eylül 2020, 11:54

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, cephe hattındaki Terter bölgesi Talış köyü civarında bazı stratejik tepelerin ele geçirildiğini duyurdu.

Azerbaycan ordusu, Ermenistan ile gerçekleşen çatışmalarda ele geçirilen köylerin ardından cephe hattındaki stratejik konumdaki tepeleri ele geçirmeye devam ediyor. 28 Eylül 2020 tarihinde Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermeni güçlerine ağır kayıplar verilerek Terter bölgesi Talış köyünde bazı tepelerin ele geçirildiğini duyurdu.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan ordusunun mevzilerine füze ve toplarla darbe indirildiğini ve Ermenistan güçlerinin geri çekildiğini kaydetti.

AZERBAYCAN: ERMENİ BİRLİKLERİNE BÜYÜK ZAYİAT VAR

Yoğun çatışmaların yaşandığı Azerbaycan-Ermenistan hattında yeni bir gelişme yaşandı. Azerbaycan Savunma Bakanlığından Ermenistan pozisyonlarına yönelik harekatın sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Bakanlık, 550 Ermeni askerinin etkisiz hale getirildiğini duyurdu.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, 28 Eylül 2020 tarihinde yaptığı açıklamada, Ermeni birliklerine ait 18 İHA, 22 tank ve uçaksavarın imha edildiğini ve Ermeni ordusunda görevli 550’den fazla askerin öldürüldüğünü duyurdu. Ermenistan’ın kayıplarını açıklamaktan çekindiğini ve saklandığını ifade eden Bakanlık, öldürülen bazı Ermenistan askerlerinin listesini de yayımladı.

AZERBAYCAN, DAĞLIK KARABAĞ’DA TOPRAKLARINI GERİ ALIYOR

Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında Ermeni güçleri, 27 Eylül 2020’de Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açtı. Ermeni güçlerinin provokasyonunu önlemek için karşı saldırı gerçekleştiren Azerbaycan ordusu, Ermenistan’a ait 12 adet OSA uçaksavar füze sistemini imha etti.

Azerbaycan ordusunun, Ermenilerin Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine başlattığı karşı saldırı neticesinde işgal altında bulunan bazı yerleşim birimlerini kurtardığı duyuruldu. 

HANGİ KÖYLER KURTARILDI?

Azerbaycan Savunma Bakanlığının 27 Eylül 2020’de yaptığı açıklamaya göre, Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, Fuzuli ve Cebrayıl bölgelerinde 6 köyün Ermenistan işgalinden kurtardı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Yarbay Anar Eyvazov, basın toplantısı düzenleyerek senelerden beri Ermeni işgalinde olan; Fuzuli bölgesinin Karahanbeyli, Gervend, Köy Gerediz, Yukarı Abdurrahmanlı köyleri ile Cebrayıl bölgesinin Büyük Mercanlı ve Nüzgar köylerinin Azerbaycan ordusunun kontrolüne geçtiğini söyledi.

Bununla birlikte Azerbaycan güçlerinin, Ağdere ve Murovdağ yönünde de bazı stratejik noktalarda kontrol sağlandığını açıklayan Yarbay Eyvazov, diğer yerleşim birimlerinin de kurtarılması için operasyonun devam ettiğini aktardı. Daha sonra işgalden kurtarılan köy sayısının 7 olduğu da aktarıldı.

Bunlara da bakın: