Azerbaycan: Ermenistan'a ait 200 tank ve zırhlı imha edildi

Güvenlik
Ömer Cihad Kaya
01 Ekim 2020, 10:56
Ömer Cihad Kaya
01 Ekim 2020, 10:56

Ermenistan’ın sivilleri hedef almasıyla Dağlık Karabağ’da ilerleyişini sürdüren Azerbaycan ordusu, Ermeni birliklerine karşılık vermeye devam ediyor. Dün gece boyunca devam eden çatışmalarda, Ermenilere ait pek çok hedef etkisiz hale getirildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, 1 Ekim 2020 tarihinde yaptığı açıklamada, silahlı kuvvetlerin gece boyunca, işgal altındaki topraklardaki Ermenistan mevzilerine yoğun top atışları düzenlediği bildirildi.

Ayrıca bakanlığın yaptığı bir diğer açıklamada, Ermenistan’a ait 200 tank ve zırhlı aracın imha edildiği duyurulmuştu. Azerbaycan, Ermenistan mevzilerine yapılan top atışlarının görüntülerini de paylaştı.

AZERBAYCAN, DAĞLIK KARABAĞ’DA TOPRAKLARINI GERİ ALIYOR

Toprak bütünlüğünü yeniden sağlamak için harekete geçen Azerbaycan, Dağlık Karabağ’daki ilerleyişini açıkça “kurtuluş savaşı” olarak nitelendirdi. Uluslararası ilişkiler literatüründe “dondurulmuş sorun” olarak ifade edilen Dağlık Karabağ’da çatışma her geçen gün şiddetleniyor. Azerbaycan, en üst perdeden çözümün artık müzakere masasında değil sahada olduğunu vurguladı ve Dağlık Karabağ’daki topraklarını işgalden kurtarmak için kara harekatı başlattı.

30 Eylül 2020 itibarıyla Azerbaycan, çok yüksek ve stratejik öneme sahip dağlık bölgeler de dahil olmak üzere 7 köyü işgalden kurtardı. Stratejik Murov Dağı’nda hakimiyeti ele aldı.

Bakü yönetiminin tarihi nitelik taşıyan harekatı sonucunda, 1994 ateşkesine kadarki süreçte Ermenilerce işgal edilen toprakların önemli bir kısmı işgalden kurtarıldı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, 2300 Ermeni askerinin etkisiz hale getirildiğini ifade etti. Ermenistan’a ait pek çok zırhlı ve askeri teçhizat imha edilirken; Erivan, yine sivilleri hedef alarak 16 Azerbaycan Türkünü katletti. Azerbaycan ordusunun, Ermeni işgalindeki Dağlık Karabağ’da ilerleyişi sürüyor.