Avrupa Birliğinden Rusya için paralı asker toplayan Suriyeli 10 vatandaşa ve 2 şirkete yaptırım kararı

Güvenlik
Filiz
22 Temmuz 2022, 11:28
Filiz
22 Temmuz 2022, 11:28

Avrupa Birliği, Rusya için paralı asker toplayan 10 Suriye vatandaşa ve 2 özel şirkete yaptırım kararı aldı. Yaptırım kararı alınan isimler arasında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın yakın dostu Issam Shammout da bulunuyor.

Avrupa Birliği (AB), Ukrayna Savaşı’nda Rusya kanadında savaşmak için ücretli asker topladığını tespit ettiği 10 Suriye vatandaşına ve Suriye merkezli 2 özel şirkete yaptırım kararı aldı. Tespit edilen kişilerin ve şirketlerin, Rusya tarafından, çatışma bölgesine gönderilmek üzere Suriyeli ve Filistinli paralı askerlerle anlaşma yoluna gittiği belirtildi. Avrupa Birliğinden yapılan açıklamaya göre yaptırım kararı uygulanan kişilerin AB ülkelerine girişi yasaklanacak ve AB ülkelerindeki mal varlıkları dondurulacak.

Avrupa Birliği resmi gazetesinde açıklanan isimler arasında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın yakın dostu olduğu bilinen, “Cham Wing” isimli özel havayolu şirketinin sahibi Issam Shammout bulunuyor. AB, Suriye ordusunda Albay olarak görev yapan Salih El-Adbullah’a da toplanan paralı askerlerin eğitilmesinde görev almasından dolayı yaptırım kararı alındığını vurguladı.

Öte yandan Rusya Federasyonu, Ukrayna’ya karşı başlatılan işgal girişimi ve saldırıların olduğu Ukrayna toprakları dahil olmak üzere Suriye, Libya gibi pek çok çatışma alanında Putin yönetimi ile gayrıresmi yollarla bağlantılı olan Özel Güvenlik Şirketi Wagner mensuplarını kullanıyor.