Afganistan'ın başkenti Kabil'de art arda şiddetli patlamalar yaşandı!

Güncel
Ozan Barış Erim
26 Ağustos 2021, 22:42
Ozan Barış Erim
26 Ağustos 2021, 22:42

Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı’nın bulunduğu bölgede art arda patlamalar meydana geldi. Al-Jazeera, ölü sayısının 25, yaralı sayısının 90 olduğunu duyurdu. MSB ise Türk birliğinde herhangi bir zayiat bulunmadığını açıkladı.

Afganistan’ın başkenti Kabil’deki Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı’nın bulunduğu bölgedeki 2 bombalı saldırının ardından, kentte yeni bir şiddetli patlama daha meydana geldi. Kabil’deki AA muhabiri, havaalanı yakınlarındaki bombalı saldırılarda hayatını kaybeden ve yaralananların götürüldüğü İlk Yardım Hastanesinde beklediği sırada, şiddetli bir patlamayla sarsıldıklarını bildirdi. Al-Jazeera ise patlamada ölü sayısının 25’e, yaralı sayısının 90’a yükseldiğini duyurdu.

TALİBAN GÜÇLÜ ŞEKİLDE KINADIĞINI BİLDİRDİ

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid ise Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, saldırıyı “güçlü bir şeklide” kınadıklarını ve olayın “ABD güçleri tarafından güvenliğin sağlandığı alanda” meydana geldiğini bildirdi. Associated Press, ismini paylaşmayan ABD’li yetkililerin, patlamanın kesinlikle DEAŞ tarafından gerçekleştirildiğine inandıklarını aktardı.

12 ABD’Lİ ASKER HAYATINI KAYBETTİ

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansının 2 Amerikalı yetkiliye dayandırdığı haberine göre, terör saldırısında 12 ABD’li askeri hayatını kaybetti. Yetkililer, hayatını kaybeden askerlerden 11’inin deniz piyadesi, 1’inin ise ordu sıhhiyecisi olduğunu kaydetti. Ayrıca görgü tanıkları patlamalarda havalimanına ulaşmaya çalışan birçok Afgan’ın da yaşamını yitirdiğini kaydetti.

PENTAGON’DAN AÇIKLAMA GELDİ

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ise Amerikan medyasına düşen haberlerin hemen ardından yazılı bir açıklama yaptı. Pentagon’un açıklamasında söz konusu patlamada ölen ABD askerlerinin sayısı belirtilmezken “bazı Amerikan askerlerinin” hayatını kaybettiği belirtildi.

BEYAZ SARAY ALARMA GEÇTİ

Patlamalarda ABD’lilerin de yaşamını yitirdiği haberleri gelirken, Başkan Joe Biden da günlük programını değiştirdi. Beyaz Saray yetkilileri, patlama haberinin ardından Biden’ın özel durumlarda toplanılan Durum Odası’na (Situation Room) geçtiğini, yerel saatle 11.30’da (TSİ 18.30) İsrail Başbakanı Naftali Bennett ile yapacağı görüşmenin yarına ertelendiğini aktardı.