ABD ve NATO: Belarus yakında Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik işgal saldırılarına katılabilir

Güncel
Manas
23 Mart 2022, 06:01
Manas
23 Mart 2022, 06:01

ABD ve NATO, Belarus’un, Ukrayna’ya işgal savaşı açan Rusya’ya “hızlı bir şekilde” katılabileceğini duyurdu. NATO askeri istihbaratı, Belarus’un savaşa katılımıyla ilgili nihai kararın Moskova’da verilebileceğini söyledi. Kremlin’in, Belarus’un Ukrayna’ya karşı savaşa katılımını sağlayarak NATO’nun Ukrayna’ya yaptığı askeri yardımın batı sınırından engellenmesini amaçladığı belirtildi.

ABD temsilcileri ve NATO askeri istihbaratı tarafından Pazartesi günü yapılan açıklamada, Belarus’un yakında işgalci Rus ordusu tarafında Ukrayna’ya karşı tam ölçekli bir şekilde savaşa girebileceği duyuruldu. NATO, Belarus’un işgal saldırılarındaki ana görevinin Ukrayna’ya batı sınırından gelen NATO askeri yardımını kesmek olabileceğini bildirdi.

NATO askeri istihbaratı, “Belarus’un çatışmaya girme olasılığı artıyor. Minsk zaten bunu yapmak için adımlar atıyor.” dedi. Ayrıca NATO ve ABD istihbaratı, Belarus’un Ukrayna’ya karşı işgalci Rus ordusunun safında savaşa girmesinin, jeopolitik etkiden ziyade, askeri etkiye sahip olacağını kaydetti.

Білорусь може приєднатися до війни проти України», - CNN | QIRIM.News

NATO ASKERİ İSTİHBARATI: ASIL MESELE PUTİN’İN BÖLGEDE İSTİKRARSIZ ÜLKE İSTEYİP İSTEMEDİĞİDİR

NATO yetkilisi, “Aleksandr Lukaşenko’nun istediği bu değil. Asıl soru Putin’in bölgede istikrarsız bir ülke daha isteyip istemediğidir? Müdahale Belarus’u istikrarsızlaştırıyor.” değerlendirmesine yer verdi.

Ayrıca NATO ve ABD istihbaratı, Rusya’nın halihazırda Belarus’u Ukrayna’ya yönelik hava operasyonlarının çoğunda bir sıçrama tahtası olarak kullandığının altını çizdi.