ABD: Rusya'nın harekatı Ukrayna'ya yönelecek

Güncel
Ozan Barış Erim
21 Eylül 2021, 15:47
Ozan Barış Erim
21 Eylül 2021, 15:47

ABD’li üst düzey istihbarat uzmanı Dan Soller, Rusya’nın Mart ayında düzenlediği askeri tatbikatı değerlendirdi. ABD’li uzman, “Uzaydan bile görülen sis bombaları, Rusya’nın operasyonlarını Ukrayna’ya doğru genişleteceğini gösterdi” ifadelerini kullandı.

ABD’li Defense One dergisi, Rusya’nın Mart ayında düzenlediği askeri tatbikata ilişkin bir makale yayımladı. Makalede görüşlerine yer verilen ABD’li istihbarat uzmanı Dan Soller, Rusya’nın operasyonlarını Ukrayna’nın içine genişletme hazırlığı yaptığı anlamını taşıdığını ifade etti. Ayrıca makalede, Kırım yakınlarında gerçekleştirilen tatbikatın uzaydan bile gözlemlenebildiğine dikkat çekti. Ayrıca tatbikatta çok sayıda sis bombası kullanıldığının altı çizildi.

UKRAYNA’YI HEDEF ALIYORLAR

ABD’li ‘jeo-uzamsal analiz’ şirketi Orbital Insight’ın uyduları vasıtasıyla elde edilen görüntüler, ilk kez bu makale ile birlikte paylaşıldı. Görüntüleri yorumlayan Soller, “Rusya’nın böylesine büyük ölçekli ve yoğun sis bombalarının kullanıldığı bir tatbikatı yapmasının tek sebebi operasyonlarını Ukrayna içine genişletme hazırlığı.” diye konuştu.

KIRIM’A HAVA ÜSSÜ KURDULAR

Öte yandan görüntülerde Rusya’nın Kırım’ın Batı sahilinde yer alan Novofedorivka’da büyük bir hava üssü kurduğu belirlendi. Dan Soller, devasa ölçekli sis bombalarının son derece pahalı silahlar olduğunu belirterek, “Tatbikat esnasında 100 bin kadar Rus askerinin de bölgede bulunduğu düşünülürse, Rusya’nın Ukrayna’nın içine de operasyon yapacağını göstermek için gerçekleştirdiği bir tatbikattı.” dedi.