ABD Dışişleri Bakanı Blinken: Rusya, Zaporijjya Nükleer Santralini "nükleer kalkan" gibi kullanıyor

Güncel
Anife Bilal
02 Ağustos 2022, 14:24
Anife Bilal
02 Ağustos 2022, 14:24

Rusya, Avrupa’nın en büyük nükleer istasyonu olan Zaporijjya Nükleer Santralini bir askeri üs olarak kullanıyor. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya’nın söz konusu eylemlerini “sorumsuzluğun zirvesi” olarak nitelendirerek; Moskova’yı nükleer santralini Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine yönelik saldırılarda “nükleer kalkan” olarak kullanmakla suçladı.

Rus işgal güçleri, nükleer felaket tehdidini yok sayarak Avrupa’nın en büyük nükleer istasyonu olan Zaporijjya Nükleer Santralini Ukrayna ordusuna ve sivil yerleşim yerlerine saldırmak için bir askeri üs olarak kullanıyor.  ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, New York’ta Birleşmiş Milletler’in nükleer silahların yayılmasının önlenmesi konulu konferansında yaptığı konuşmada, “Rusya şu an nükleer santrali Ukraynalılara saldırmak için bir üs olarak kullanıyor. Ukraynalıların yanlışlıkla bir nükleer reaktöre veya yüksek seviyeli bir atık depolama tesisine isabet etme riskinin farkında olup karşılık vermeyeceğini biliyorlar. Bu ‘canlı kalkan’ anlamını bambaşka korkunç seviyeye taşıyor.” dedi.

Rusya’nın söz konusu eylemlerini “sorumsuzluğun zirvesi” olarak nitelendiren Blinken, “Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’ya destek veren ülkeleri ‘tarihte hiç görülmemiş sonuçlarla’ tehdit ediyor.” ifadesine yer verdi.

Mevcut dünyada zorlama, yıldırma veya şantaja dayalı nükleer caydırıcılığa yer olmadığını belirten ABD Dışişleri Bakanı, “Buna karşılık vermek için birleşmeliyiz” dedi.

Rus birlikleri Mart ayının başında Energodar kentinde bulunan Zaporijjya Nükleer Santralini ele geçirmişti.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.