ABD'den Ukrayna'ya ek silah desteği

Güncel
Manas
20 Nisan 2022, 04:34
Manas
20 Nisan 2022, 04:34

ABD, Ukrayna’ya ek silah desteği sağlayacak. ABD Başkanı Joe Biden, müttefik liderlerle yaptığı görüşmelerin ardından Salı günü gazetecilere verdiği demeçte, ABD’nin işgalci Rus ordusuyla mücadele eden Ukrayna’ya ek silah yardımı yapacaklarını duyurdu. Biden bir gazetecinin, “Ukrayna’ya ek silah yardımı yapacak mısınız?” sorusuna Biden, “Evet” yanıtını verdi.

ABD Başkanı Joe Biden, 19 Nisan 2022 tarihinde New Hampshire’deki Portsmouth ziyareti sırasında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Biden, Ukrayna’nın savunmasında kullanması için ek silah yapacaklarını dile getirdi. Öte yandan Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, ABD Başkanı Biden’in Kıyiv’i ziyaret edip etmemesi ile ilgili, “Volodımır Zelenskıy’ın Rusya’ya karşı mücadelesinde, ABD desteğini göstermesi için Ukrayna’yı ziyaret etme çağrısına rağmen, Başkan Joe Biden’in henüz Kıyiv’i ziyaret etme planı yok.” dedi.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 7c924e7-gettyimages-1240088293--1-.jpg

Daha önce bazı Avrupa başkanları ve başbakanlarının, Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy ile görüşmek ve desteklerini ifade etmek için Kıyiv’e geldiğine dikkat çeken Psaki, “ABD başkanı yerine Ukrayna’yı, büyük olasılıkla Dışişleri Bakanı Anthony Blinken veya Savunma Bakanı Lloyd Austin olmak üzere üst düzey bir yetkili ziyaret edecek.” ifadesini kullandı.

Ayrıca Beyaz Saray sözcüsü Psaki, ABD yönetimin Ukrayna’ya daha fazla mühimmat ve askeri yardım sağlamaya devam edeceğini dile getirdi.

Jen Psaki refuses to apologize for White House's debunked claim about  Border Patrol 'whipping' migrants | Fox News