ABD'den bir heyet, Kabil havalimanı görüşmeleri için Türkiye'ye gidecek

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
24 Haziran 2021, 11:52
Ayyıldız Huri Kaptan
24 Haziran 2021, 11:52

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Lodewick, ABD’den bir heyetin, Afganistan’ın başkenti Kabil’deki Hamid Karzai Havalimanı’nın güvenliği hakkında görüşmeler yapmak için Türkiye’yi ziyaret edeceğini duyurdu.

ABD Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden oluşan bir heyetin, Afganistan’ın başkenti Kabil’de Hamid Karzai Havalimanı’nın güvenliği konusunu görüşmek üzere Türkiye’ye ziyarette bulunacağı öğrenildi. ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Binbaşı Rob Lodewick tarafından dün AA muhabirine yapılan açıklamada, “Bu hafta, ABD Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden oluşan bir heyet, Afganistan’da Kabil havaalanının güvenliği konusunu görüşmek üzere Türkiye’ye gidecek.” denildi. Lodewick’in görüşmenin ayrıntılarına dair bilgi vermediği belirtildi. ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komitesinde 2022 savunma bütçesine ilişkin bir oturumda açıklamalarda bulunan ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley’in ise herhangi bir yazılı anlaşmanın henüz olmadığını ancak görüşmeleri ilerlettiklerini ifade ettiği kaydedildi.

Son dakika: ABD'den Türkiye'ye Kabil havaalanı ziyareti! - Son Dakika  Haberleri İnternet

“ANLAŞMANIN SON PARÇASI KALDI”

Orgeneral Milley, “Bu hafta (Türkiye ile) bir toplantımız var. Sanırım anlaşmanın neredeyse son parçası kaldı. Türkiye adına konuşmak istemiyorum ve nihai bir anlaşmanın sonucunu önceden vermek istemiyorum ama Kabil havalimanının güvenliğinin sağlanacağı konusunda eminim.” dedi.

KABİL HAVALİMANININ GÜVENLİĞİ

Türkiye, NATO Kararlı Destek Misyonu kapsamında Afganistan’daki Kabil Hamid Karzai Havalimanı’nın işletilmesi görevini 6 senedir sürdürüyor. ABD Afganistan’dan çekilirken, ABD Başkanı Joe Biden ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın NATO Zirvesi sırasında yaptıkları görüşmede Kabil havaalanının güvenliği konusu da gündeme gelmişti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO’da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin orada kalabileceğine dair niyetini mevkidaşlarına aktardığını ifade etmişti.