ABD, Afganistan'dan çekilmesinin yüzde 50'den fazlasını tamamladı

Güncel
Ozan Barış Erim
22 Haziran 2021, 23:02
Ozan Barış Erim
22 Haziran 2021, 23:02

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanlığı, Afganistan’dan 763 C-17 uçağı yükü kadar ekipman çıkarıldığını ve çekilmenin yarıdan fazlasının tamamlandığını açıkladı. Konu ile ilgili yapılan açıklamada ise resmi asker sayısına ilişkin bilgi verilmedi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın 11 Eylül saldırılarının yıl dönümüne kadar Afganistan’daki tüm Amerikan askerlerini çekme kararının ardından, nisanın son haftasında başlayan çekilme faaliyetleri tüm hızıyla devam ediyor. Konu ile ilgili CENTCOM’dan yapılan açıklamada, “Başkan’ın kararından beri, ABD 763 adet C-17 yükü kadar malzemeyi Afganistan’dan çıkardı ve Savunma Lojistik Ajansına imha edilmek üzere 14 bin 790 parça ekipman teslim edildi.” ifadeleri kullanıldı.

ASKER SAYISI RESMİ OLARAK AÇIKLANMADI

Açıklamada, çıkarılan ekipmanın tamamının personel kullanımından arta kalan malzemelerden oluştuğu, aralarında savunma araçları veya büyük sayılabilecek ekipmanın olmadığı kaydedildi. AA’nın aktardığına göre, ABD’nin Afganistan’daki 6 askeri tesisi Afgan ulusal ordusuna teslim ettiği belirtilen açıklamada, “Merkez Kuvvetler Komutanlığı çekilmenin yüzde 50’den fazla tamamlandığını tahmin ediyor.” ifadesi kullanıldı. Komutanlık, çekilen asker sayısını henüz resmi olarak açıklamıyor.