Ukrayna'daki göçmenlerin yüzde 33'ü sadece yiyecek için yeterli paraya sahip

Ekonomi
Elvina Khalilova
10 Ekim 2019, 20:46
Elvina Khalilova
10 Ekim 2019, 20:46

Ukrayna’da, Rusya tarafından işgal edilen Kırım ve Rusya yanlısı ayrılıkçı teröristlerin bir kısmını kontrol ettiği Donbas bölgelerinde yurtlarından edilen insanlar, ellerindeki bütün parayı yiyeceğe harcamak zorunda kalıyor. Ukrayna’nın iç kesimine göç eden bu insanların üçte birinden fazlasını paraları sadece yiyeceklere harcarken, sadece yüzde 10’unluk bir kesimin tasarruf edebildikleri belirtiliyor. 

Ukrayna Milli izleme Servisi yurtlarından edilenlerin sosyoekonomik özellikleri ile ilgili özel araştırma yaparak bir rapor hazırladı. 

Araştırma sırasında 7729 kişi ile röportaj yapıldı. Sorgulananların yüzde 45’i kazançları yiyecek, giyecek ve temel ihtiyaçlar için, yüzde 33’ü bir tek yiyecekler için yeterli olduğunu söyledi. Diğer yüzde 10’u ise şartlara rağmen para biriktirmek zorunda kaldıklarını, yüzde 11’inin kazançlarını temel ve başka ihtiyaçlar için yeterli olduğunu ve yüzde 1’i ise soruya hiçbir cevap vermedi. 

Rapora göre Haziran 2019 itibarıyla, çalışan göçmenlerin oranı yüzde 46 olarak açıklanırken, aktif olarak iş arayan işsizlerin ise yüzde 7 olduğu kaydedildi. Rapora göre göçe maruz kalanların yüzde 24’ü emekli, yüzde 15’i evde veya çocuklarına bakıyor, yüzde 4’ü engelli, yüzde 3’ü öğrenci ve yüzde 1’i iş yapmak isteyen işsiz, ama aktif olarak iş aramıyor.

İş bulmadaki asıl problemler arasında, göçmenler iş bulma olanakları yetersizliği ve boş pozisyonlar için önerilen maaşın düşük olmasından kaynaklandığı tespit edildi.