Rusya'ya yönelik artan yaptırımların güçlü bir sinyal

Ekonomi
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Mart 2022, 05:46
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Mart 2022, 05:46

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rusya’ya yönelik artan yaptırımların güçlü bir sinyal olduğunu söyleyerek, “Rusya’ya ödenen her kuruş, diğer egemen devletlere uçan toplara ve mermilere dönüşüyor.” ifadelerine dikkat çekti. Zelenskıy, Rusya’nın başlattığı savaşın bitmesi ve müzakere masasına oturulması gerektiğini vurguladı.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik 24 Şubat’tan bu yana kesintisiz sürdürdüğü işgal saldırılarının 13’üncü günü geride kalırken Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy bir video mesaj yayınladı. Zelenskıy söz konusu mesajında, “Savaş bitmeli. Müzakere masasına oturmalıyız. Ancak eski ölümcül hırslar için değil, dürüst, somut, halkın çıkarları için…” ifadelerine yer verdi.

Öte yandan Rusya’dan petrol ithalatını yasaklama kararından dolayı ABD Başkanı Joe Biden’a teşekkür eden Zelenskıy, bunu tüm dünyaya güçlü bir sinyal olarak nitelendirdi. Ayrıca Zelenskıy, “Çok basit: Rusya’ya ödenen her kuruş, diğer egemen devletlere uçan toplara ve mermilere dönüşüyor.” diye konuştu.

Rusya’nın insani koridorlara ateş ettiğini ve engellediğini vurgulayan Zelenskıy, açılan ilk insani koridorun yapılması gerekenlerin sadece yüzde biri olduğunu dile getirdi.

İşgal saldırısı altındaki ülkesini destekleyen ve sokaklara dökülen Ruslara da teşekkür eden Cumhurbaşkanı Zelenskıy, onların barış için savaştığını kaydetti.