Türkiye vergi sisteminde değişikliğe gidiyor!

Ekonomi
Ozan Barış Erim
06 Ocak 2021, 10:37
Ozan Barış Erim
06 Ocak 2021, 10:37

Hazine ve Maliye Bakanlığı, enflasyonla mücadele kapsamında vergi sisteminde değişikliğe gitme kararı aldı. Buna göre, Enflasyonist yönü yüksek nispi vergileme modelinden, asgari maktu ağırlıklı modele geçilecek. Uygulanacak yeni vergi sisteminden sonra sigaraya fiyatlarında artış olup olmayacağı ise merak konusu oldu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, vergi sisteminde önemli bir değişikliğe gidiyor. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmanın ardından, enflasyonist yönü yüksek nispi vergileme ağırlıklı modelden asgari maktu ağırlıklı modele geçiliyor. Mevcut sistemde bir üründe fiyat artışı olduğunda vergi de artıyor, bu nedenle maliyet enflasyonu yükseliyor. Yeni modelle hem gelirde istikrar sağlanması hem de enflasyon baskısının azalması bekleniyor. Gelir İdaresi Başkanı Bekir Bayrakdar, vergi düzenlemesinin makroekonomik reformları kapsadığını belirterek, “Vergi düzenlemesi makroekonomik reformlar kapsamında yapılıyor. Enflasyonla mücadele kapsamında AB ülkelerinde olduğu gibi asgari maktu ağırlıklı modele geçiyoruz. Zam olunca daha çok vergi alınıyor. Bu uygulamayla gelirler açısından daha istikrarlı bir modele geçiliyor, bir taraftan da uzun vadede enflasyonist baskıdan kurtulmuş oluyoruz.” dedi.

VERGİ ORANLARI YENİDEN DÜZENLENECEK

Sabah gazetesinin haberine göre matrah ve vergi oranlarının yeniden düzenlenmesi, doğrudan vergilerin gelirler içindeki payında artışın sağlanması da planlanıyor. Etkinliği olmayan istisna, indirim, muafiyetler kaldırılacak. Bir sonraki adımda gelir ve kurumlar vergileri tek yasada birleştirilerek, maktu vergilerin fiyatlar genel seviyesindeki değişime göre artırılması hedefleniyor.

SİGARADAN ALININ MAKTU VE ASGARİ MAKTU VERGİLER SABİT TUTULDU

Geçen ay yayımlanan kararla sigara üzerinden alınan nispi vergi yüzde 67’den 63’e düşürüldü. Sigara üzerinden alınan maktu ve asgari maktu vergiler sabit tutuldu. Yapılan düzenleme ile sigarada fiyat artışına gerek kalmadı. Eğer nispi oran düşürülmeyip, maktu vergiler artsaydı enflasyona etkisi 50-100 baz puan arasında olacaktı. Asgari maktu, sigara tüketicilerinin daha ucuz sigara tercih etmesi halinde vergi tahsilatını garantiliyor. Nispi vergi ise yüksek fiyattan satılan sigaralardan oransal vergi alınmasını sağlıyor.