Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, faiz oranı kararını açıkladı!

Ekonomi
qha muhabir
17 Şubat 2022, 21:13
qha muhabir
17 Şubat 2022, 21:13

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu ile bugün yaptığı toplantının ardından yazılı beyanını yayımladı. Merkez Bankası, faiz oranının yüzde 14’te sabit kalacağını açıkladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Para Politikası kuruluyla gerçekleştirdiği toplantı sona erdi.  Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, faiz oranının yüzde 14’te sabit kalacağı yazılı beyanla açıklandı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCBM) yazılı beyanında, “Salgında varyantlar ve artan jeopolitik riskler, küresel iktisadi faaliyet üzerindeki aşağı yönlü riskleri canlı tutmakta ve belirsizliklerin artmasına yol açmaktadır. Küresel talepteki toparlanma, emtia fiyatlarındaki yüksek seyir, enerji başta olmak üzere bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve taşımacılık maliyetlerindeki yüksek seviye uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının artmasına yol açmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Aralık ayına kadar politika faiz oranını düşüren kurul bir önceki toplantı da faiz oranını yüzde 14’te sabit bırakmıştı.

Merkez Bankası beyanında “Kurul, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın tesisi için atılan ve kararlılıkla sürdürülmekte olan adımlar ile birlikte, enflasyonda baz etkilerinin de ortadan kalkmasıyla dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmektedir. Bu çerçevede Kurul, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir. Alınmış olan kararların birikimli etkileri yakından takip edilmekte ve bu dönemde fiyat istikrarının sürdürülebilir bir zeminde yeniden şekillenmesi amacıyla TCMB’nin tüm politika araçlarında kalıcı liralaşmayı teşvik eden geniş kapsamlı bir politika çerçevesi gözden geçirme süreci yürütülmektedir.” açıklamasına yer verdi.

MERKEZ BANKASI POLİTİKA FAİZİ NE ANLAMA GELİYOR?

Geleneksel iktisat, enflasyon ve politika faizi arasında negatif bir ilişki öngörür. Enflasyon yükseldiği zaman merkez bankası politika faizini artırır. Bu durum piyasa faizlerini yükseltir. Artan faiz bir yandan yerli parayı değerlendirerek ithal girdi fiyatlarını düşürürken diğer taraftan talebi yavaşlatır. Talep zayıfladığı zaman fiyatlama davranışlarında aşağı yönlü baskı oluşur. Bu şekilde enflasyon inişe geçer. Kredibilitesi olan bir merkez bankası çoğu zaman daha faizi artırmadan bile doğru iletişimle bu dezenflasyonist süreci devreye sokar. Piyasa faizleri merkez bankasının faiz artıracağı beklentisi ile yükselmeye başlar. Tıpkı şu anda ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artıracağı beklentisi ile ABD piyasa faizlerinin yükselmekte olması gibi. Bu durumda arzu edilen düzeltme önceden geleceği için merkez bankası asgari faiz artışları ile enflasyonist baskıları bertaraf edebilir. Piyasalar Fed’in enflasyonu düşüreceği konusunda ikna olurlarsa enflasyon beklentileri düşüşe geçecek.