Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası zorunlu karşılık oranlarını artırdı

Ekonomi
Ozan Barış Erim
24 Şubat 2021, 10:11
Ozan Barış Erim
24 Şubat 2021, 10:11

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), zorunlu karşılık oranlarını Türk Lirası yükümlülükler için artırdığını açıkladı. Buna göre Türk Lirası, mevduatlarda 3 aya kadar yüzde 6 olan zorunlu karşılık oranlarının 8’e çıkarıldığı bildirildi.

TCMB, zorunlu karşılık oranlarını Türk Lirası yükümlülükler için artırdı ve değişiklik yapılan tebliğ bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. Düzenlemeye göre; Türk Lirası zorunlu karşılık oranları mevduat/katılım fonu, vadesiz, ihbarlı, 1 aya kadar ve 3 aya kadar (3 ay dahil) vadeli yüzde 6’dan yüzde 8’e, 6 aya kadar (6 ay dahil) vadeli yüzde 4’ten yüzde 6’ya, 1 yıla kadar vadeli yüzde 2’den yüzde 4’e, 1 yıl ve 1 yıldan uzun vadeli yüzde 1’den yüzde 3’e, çıkarıldı.

Yatırım bankaları için fonları için yüzde 6’dan yüzde 8’e, diğer yükümlülükler 1 yıla kadar (1 yıl dâhil) vadeli yüzde 6’dan yüzde 8’e, 3 yıla kadar (3 yıl dahil) vadeli yüzde 3,5’ten yüzde 5,5’e, 3 yıldan uzun vadeli yüzde 1’den yüzde 3’e çıkarıldı.

ZORUNLU KARIŞILIK NEDİR?

Zorunlu karşılık, diğer adıyla munzam karşılık; mevduat kabul eden bankaların bu mevduatlara karşılık olarak TCMB’de bulundurmak zorunda oldukları mevduatların oranıdır. Bu oran enflasyon ve büyüme arasındaki tercihe göre TCMB tarafından belirlenir.