Hazar Ekonomik Forumu, Türkmenistan'da toplanacak

Ekonomi
Oğuzhan Batur
29 Haziran 2019, 19:01
Oğuzhan Batur
29 Haziran 2019, 19:01

Hazar Denizi’ne kıyısı bulunan Rusya, Azerbaycan, İran ve Kazakistan’ın katılımıyla 12 Ağustos’ta Türkmenistan’da düzenlenecek 1. Hazar Ekonomik Forumu’nun uluslararası medya tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

TRT Avaz’ın haberine göre Japonya, Hindistan, Rusya, Kazakistan, Almanya ve Türkiye’den basın mensuplarının katılımıyla Aşkabat’ta yapılan toplantı, Türkmenistan ekonomisine ilişkin sinevizyon gösterisi ile başladı.

HAZAR DENİZİNİN EKONOMİK AVANTAJLARI

Sinevizyon gösterisinde Türkmenistan’ın sanayileşme yolunda attığı adımlara, inşa edilen fabrika ve üretim tesisleri ile enerji, turizm, tekstil, tarım sektörlerindeki çalışmalara yer verildi. Hazar Denizi ve akarsularda balık üretimi ile Avaza bölgesinin turizm potansiyelinin, ülke ekonomisi açısından önemi üzerinde duruldu.

Türkmenistan Sanayi ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Baymurat Annamemedov, Hazar Denizi’nin kıyı ülkeleri için önemini ve ekonomik açıdan sağladığı avantajları, Türkmenistan’ın bu konuda yaptığı yatırımları anlattı.

FORUM EKONOMİK İŞ BİRLİĞİNİ GELİŞTİRMEYİ AMAÇLIYOR

Türkmen Ulaştırma Ajansı Başkanı Jumageldi Garayev de Hazar’daki transit deniz ulaşımı hakkında bilgi verdi, Avaza kentinde düzenlenecek 1. Hazar Ekonomik Forumu’nda ulaştırma ve otomobil sergisi açacaklarını söyledi. Dışişleri Bakan Yardımcısı Berdiniyaz Matiyev ile Türkmengaz Devlet Kurumu Başkan Yardımcısı Akmurat Çarıyev de konuşmalarında, forumun Hazar Denizi’ne kıyısı olan ülkeler açısından önemine değindi.

Türkmenistan Devlet Başkanı Kurbankulu Berdimuhamedov’un önerileriyle oluşturulan forum, Türkmenistan, Rusya, Azerbaycan, İran ve Kazakistan arasındaki ekonomik iş birliğinin geliştirilmesini amaçlıyor.