Esnafa kira desteği için başvurular başladı

Ekonomi
Ozan Barış Erim
31 Aralık 2020, 10:17
Ozan Barış Erim
31 Aralık 2020, 10:17

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, esnaf, sanatkâr ve gerçek kişi tacirlere ilişkin kira yardımı ve hibe destek başvurularının başladığını duyurdu. Ödemelerin, başvuru sırasında verilen banka hesap numaralarına otomatik aktarılacağı bildirildi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, dün Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde gerçekleşen Digikamp Dijital Dönüşüm Yarışması tanıtım toplantısında esnaf, sanatkar ve gerçek kişi tacirlere yapılacak yardıma ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Pekcan, süreci hızlandırdıklarını belirterek, “Bakanlığımız, çözüm ortaklarıyla beraber gece-gündüz çalışarak bu süreci hızlandırdı ve destek sistemimiz bugün itibarıyla başvuruları alır hale gelecek” dedi.

“SÜRECİ GECE- GÜNDÜZ ÇALIŞARAK HIZLANDIRDIK”

Küçük olmadan büyük, esnaf olmadan küresel marka olunamayacağını vurgulayan Pekcan, “Bu yüzden Cumhurbaşkanımızın 14 Aralık’taki kabine toplantısında verdiği müjde kapsamında pandemiden en çok etkilenen esnaf, sanatkar ve gerçek kişi tacirlere ilişkin kira yardımı ve hibe destek başvurularını, geçen hafta yaptığım açıklamada, ocak ayının ilk haftasında almaya başlayacağımızı söylemiştim. Ancak bakanlığımız, çözüm ortaklarıyla beraber gece-gündüz çalışarak bu süreci hızlandırdı ve destek sistemimiz bugün itibarıyla başvuruları alır hale gelecek. “ diye konuştu.

OTOMATİK ÖDEME YAPILACAK

Esnaf destek başvurusuna şu şekilde başvuracak:

TC kimlik numarasının son hanesi 0 olanlar 30 Aralık 2020 Çarşamba, 2 olanlar 31 Aralık 2020 Perşembe, 4 olanlar 1 Ocak 2021 Cuma, 6 olanlar 2 Ocak 2021 Cumartesi, 8 olanlar da 3 Ocak 2021 pazar günü başvurabilecek. 4-8 Ocak 2021 tarihleri arasında da tüm vatandaşlar başvuruda bulunabilecek. Ödemeler bakanlıkça açıklanacak tarihte başvuru esnasında verilen banka hesap numaralarına otomatik aktarılacak.