Esnafa destek paketinin detayları belli oldu

Ekonomi
Ozan Barış Erim
17 Mayıs 2021, 20:38
Ozan Barış Erim
17 Mayıs 2021, 20:38

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantı sonrasında yaptığı basın toplantısında, esnafa verilecek destek paketi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında bugün Kabine Toplantısı yapıldı. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen toplantının ardından, gündeme ve koronavirüs kısıtlamalarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, ulusa sesleniş konuşmasında, esnafa salgın sürecinin başından bugüne kadar birçok desteğin sağlandığını vurgulayarak, “Salgın nedeniyle işlerine ara veren esnaflarımıza 2 grup halinde destek verilecek” dedi.

1. GRUPTAKİ İŞLETMELERE 5’ER BİN LİRA VERİLECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, birinci gruptaki işletmelere 5 bin liralık hibe verileceğini belirterek, “Birinci grupta kahvehane, cafe, çay bahçesi gibi yerler ile okul ve personel servisleri düğün salonları öğrenci yurtları, kantinler kırtasiyeler internet kafeler, lunaparklar gibi işletmeler yer almaktadır. Sayıları toplamda 235 bine ulaşan bu işletmelere bir defaya mahsus 5 bin liralık hibe ödemeleri yapacağız” ifadelerini kullandı.

2. GRUPTAKİ SEKTÖRLERE 3’ER BİN LİRA VERİLECEK

Daha sonra ikinci grubun destek paketine değinen Erdoğan, “Destek vereceğimiz ikinci grupta ise bakım onarım tamirat, kaporta işleriyle uğraşanlar, seyyar satıcılar, sıhhi tesisatçılar hırdavatçılar, müzisyenler, oto yıkamacılar, kuru temizlemeciler, oyuncak, kozmetik ve hediyelik eşya satıcıları, camcılar çilingirler, bakırcılar kalaycılar, ayakkabıcılar konfeksiyoncular, tuhafiyeciler, züccaciyeciler, kurs işletmecileri yer almaktadır. Bu gruba berberler otobüsçüler, pazarcılar dahildir. Bu gruptaki işletmelere de bir defaya mahsus olmak üzere 3 bin liralık hibe ödemesi yapılacak” diye konuştu. Öte yandan Erdoğan, iki gruba toplamda 4 milyar 622 milyon liralık kaynağın karşılıksız olarak verileceğini vurguladı.