Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: 135 milyar metreküplük yeni bir doğal gaz keşfi yapıldı

Ekonomi
Ozan Barış Erim
04 Haziran 2021, 22:15
Ozan Barış Erim
04 Haziran 2021, 22:15

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zonguldak’ta temel atma törenine katıldı. Erdoğan temel atma töreninde yaptığı açıklamada, “Fatih Sondaj gemimiz, Amasra -1 kuyusunda 135 milyar metreküplük yeni bir doğal gaz keşfi daha yaptı. Karadeniz’deki toplam gaz keşfimiz 540 milyar metreküpe ulaştı.” ifadelerini kullanarak yeni müjdeyi verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karadeniz’de keşfedilen doğal gazın karaya çıkacağı Filyos Doğal Gaz İşletme Tesisi’nin bugün düzenlenen temel atma törenine katıldı. Limanı ve gaz işleme tesislerinin inşa edileceği alanı gezdiklerini ve sunumları dinlediklerini belirten Erdoğan, büyük tonajlı gemilerin yükleme ve boşaltma yapabileceği uluslararası bir ticaret ve sanayi alanı kurma projesi olan Filyos Limanı’nın nihayet hayata geçtiğini belirtti.

YENİ BİR DOĞAL GAZ KEŞFİ YAPILDI

Ayrıca Erdoğan, temel atma töreninde herkesin merakla beklediği müjdeyi de açıkladı. Erdoğan Fatih Sondaj Gemisi’nin gaz sahasındaki Amasra-1 kuyusunda yeni bir keşif yaptığını belirterek, “Fatih Sondaj Gemimiz, Sakarya gaz sahasındaki Amasra -1 kuyusunda 135 milyar metreküplük yeni bir doğal gaz keşfi daha yaptı. Karadeniz’deki toplam gaz keşfimiz 540 milyar metreküpe ulaştı.” diye konuştu.