YÖK'ten Ukrayna'da okuyan Türk öğrencilere yatay geçiş kolaylığı

Eğitim
qha muhabir
10 Mart 2022, 17:17
qha muhabir
10 Mart 2022, 17:17

Türkiye Cumhuriyeti Yükseköğretim Kurulu, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırarak başlattığı savaş nedeniyle öğrenimlerini yarıda bırakmak zorunda kalan Türkiye vatandaşı öğrencileri ilgilendiren bir açıklama yayımladı. Açıklamada, öğrencilerin yatay geçiş yapabilmeleri konusunda her türlü kolaylığın sağlanacağı belirtildi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), tarafından dün, Ukrayna’daki üniversitelerde okuyan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencilere yönelik yazılı açıklama yayımlandı.

YÖK’ün açıklamasında, Ukrayna’da okuyan Türk vatandaşı öğrenciler için her türlü kolaylığın sağlanacağı vurgulanarak ülkedeki savaş durumu nedeniyle öğrenimi yarıda kalan öğrencilere yatay geçiş imkanı sağlanacağı belirtildi.

ÖZEL ÖĞRENCİ STATÜSÜNDE EĞİTİME DEVAM EDEBİLECEKLER

Gelecek günlerde şartlara dair ayrıntıların paylaşılacağı belirtilen açıklamada, yatay geçiş şartlarını sağlayanların “özel öğrenci statüsünde” eğitime devam edebileceği bildirildi:

YÖK’ün Ukrayna’daki üniversitelerde okuyan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencilere ilişkin yayımladığı duyurunun tamamı:

UKRAYNA’DAKİ ÜNİVERSİTELERDE OKUYAN TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞI ÖĞRENCİLER İÇİN DUYURU

9 Mart 2022

Yükseköğretim Kurulu, Ukrayna’da yakın zamanlarda ortaya çıkan savaş ve çatışma sebebiyle öğrenimlerini yarıda bırakarak ülkemize dönmek zorunda kalan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencilerin, eğitim ve öğretim hayatlarının aksamaması için alınabilecek önlemler üzerinde çalışmaktadır.

Ukrayna’ya giden öğrencilerimizden ülkemizdeki bir yükseköğretim programına yatay geçiş için gereken şartları sağlayanların, talep ve tercihleri dikkate alınarak, yatay geçiş yapabilmeleri konusunda her türlü kolaylık sağlanacaktır.

Yatay geçiş şartlarını karşılayamayan öğrencilerimize ise, 2021-2022 öğrenim yılı bahar dönemi başlamış olmasına rağmen Türkiye’deki üniversitelerde özel öğrenci statüsünde eğitim ve öğretimlerine devam etme imkân ve fırsatı verilecektir.

Bu kapsamda Ukrayna’dan ülkemize dönen öğrencilerin, özel öğrencilik imkanından nasıl faydalandırılacağı hususu Yükseköğretim Kurulumuz tarafından önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacaktır. Öğrencilerin, özel öğrenci statüsünden faydalanabilmesi için, Yükseköğretim Kurulu tarafından hazırlanan bağlantı adresine ulaşarak istenen bilgileri doldurmaları gerekmektedir.

Başvuru bağlantı adresi: https://ukraynabilgiformu.yok.gov.tr/

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.