ÖSYM, YKS ek yerleştirme sürecine ilişkin ayrıntıları açıkladı

Eğitim
Ozan Barış Erim
31 Ağustos 2021, 17:31
Ozan Barış Erim
31 Ağustos 2021, 17:31

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ek yerleştirme sürecine ilişkin açıklamada bulundu.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, bugün sosyal medya hesabından YKS ek yerleştirme süreci ile ilgili açıklamada bulundu. Aygün, YKS sonuçlarına göre yapılan ilk yerleştirme sonunda boş kalan kontenjanlar için herhangi bir yükseköğretim programına yerleşemeyen adaylara yönelik bu sene iki ek yerleştirme yapılacağını hatırlattı.

BARAJ PUAN UYGULAMASI DEVAM EDECEK

Boş kontenjanlar için Yükseköğretim Kurulunun aldığı karara göre ikinci yerleştirmenin yapılacağını belirten Aygün, şunları kaydetti:

“Birinci ek yerleştirme aşamasında genel yerleştirmede olduğu gibi  Temel Yeterlilik Testi (TYT) için 150,  Alan Yeterlilik Testleri (AYT) için 180 baraj puanı uygulaması geçerli olacak. Birinci ek yerleştirmeye, TYT puanı en az 150, AYT/YDT puanı en az 180 olan adaylar başvuru yapabilecek. Birinci ek yerleştirme sonunda belli olacak boş kontenjanlar için Yükseköğretim Kurulunun almış olduğu karara göre bu seneye özel ikinci ek yerleştirme yapılacak. İkinci ek yerleştirme aşamasında, boş kalan kontenjanlar için TYT puanı en az 140 olan adaylar 2 yıllık ön lisans, AYT/YDT puanı en az 170 olan adaylar 4 yıllık lisans programlarını tercih edebilecek.

Birinci ek yerleştirme işlemleri tamamlandıktan sonra, TYT sınav puanı 140-150 aralığında olan adayların TYT yerleştirme puanları ile AYT sınav puanı 170-180 aralığında olan adayların AYT yerleştirme puanları adayların sonuç belgelerine yansıtılacak.”