Balkan Gençlik Okulu kapanış programına yoğun ilgi

Eğitim
Mehmet Berk Yaltırık
30 Haziran 2019, 17:10
Mehmet Berk Yaltırık
30 Haziran 2019, 17:10

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te gerçekleştirilen Balkan Gençlik Okulu’nun Değerlendirme ve Kapanış Programına katılımcılar yoğun ilgi gösterdi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın (YTB) desteği ile 8 farklı Balkan ülkesinde gerçekleştirilen programın kapanış etkinliğine, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, YTB Başkanı Abdullah Eren, Kuzey Makedonya Kültür Bakanı Hüsnü İsmaili, Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara, TBMM Başmüşaviri Dr. Necip Fazıl Kurt, TBMM milletvekilleri, Kuzey Makedonya’daki Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, Balkan gençlik Okulu programı katılımcıları ve çok sayıda davetli katıldı.

TBMM BAŞKANI ŞENTOP: “BEN DE SİZLER GİBİ BİR BALKAN, RUMELİ EVLADIYIM”

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, program esnasındaki konuşmasında gençlik faaliyetlerinin önemine değinip, Balkan coğrafyasında barışı hakim kılabilmek için genç kuşakların birbirini anlayarak, saygı duyarak yaşayabilmesinin gerekli olduğunu söyledi. Şentop, bunu sağlayabilmek için de irtibat kurmayı, görüşme, tanışma ve konuşmayı sağlamak gerektiğini, ifade etti. Kendisinin de Balkan kökenli olduğunu vurgulayan Şentop, “Kuzey Makedonya, Gevgeli’den 1926’da Türkiye’ye, Trakya’ya muhaceret eden bir ailenin çocuğuyum. Bir bakıma ben de sizler gibi bir Balkan, Rumeli evladıyım.” dedi.

YTB Başkanı Abdullah Eren ise konuşmasında Balkan Gençlik Okulu projesinin YTB’nin vizyon projelerinden biri olduğunu açıkladı. Söz konusu projenin ilk kez 2016’da uygulandığını hatırlatan Eren, projenin 8 Balkan ülkesinde gerçekleştiğini belirtti. Türkiye’nin başta Balkanlar olmak üzere dünyanın farklı coğrafyalarında kalkınma yardımları yaptığına dikkat çeken Eren: “2015 OECD rakamlarına göre Türkiye, Balkan coğrafyasına 150 milyon dolara yakın kalkınma yardımı yapmış durumda. Türkiye bu yardımları artırarak devam ettirecek.” diye kaydetti.

YTB BAŞKANI EREN: “ELİMİZİN ULAŞTIĞI TÜM GENÇ KARDEŞLERİMİZE BU DESTEĞİ GÖTÜRMEYE ÇALIŞTIK”

Ortak bir gelecek için ortak sorunlara ortak çözümler üretmek gerektiğini söyleyen Başkan Eren, Balkan Gençlik Okulu projesi ile Balkanlardaki gençlerin birbirlerini daha iyi tanımalarını hedeflediğini belirtti.

Projenin Türkiye ile Balkanların ilişkisinin geliştirilmesine de katkı sağlayacağını söyleyen Eren, “Biz bu programı yaparken hiçbir etnik, mezhebi, dini ayrımı gözetmedik. Elimizin ulaştığı tüm genç kardeşlerimize bu desteği götürmeye çalıştık. Birçok aktiviteyi ihtiva eden bu etkinliği inşallah önümüzdeki yıllarda daha verimli bir şekilde gerçekleştiririz.” dedi.

BÜYÜKELÇİ KARA: “YTB’NİN KUZEY MAKEDONYA’NIN EĞİTİM SEVİYESİNE KATKIDA BULUNACAĞINA İNANIYORUM”

Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara da konuşmasına YTB’nin, dünyanın dört bir yanında yüzlerce genç için önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini hatırlatarak başladı. Özellikle lisans ve lisansüstü mezunlarına yönelik Türkiye Bursları’nın kıymetini vurgulayan Kara, “Kuzey Makedonya’ya özen ve hassasiyetle yaklaşan YTB, ileriki dönemlerde başarılı projeleri hayata geçirerek dost ve kardeş ülke Kuzey Makedonya’nın eğitim seviyesine katkıda bulunacağına inanıyorum.” ifadelerinde bulundu.

Kuzey Makedonya Kültür Bakanı İsmaili ise YTB tarafından desteklenen Balkan Gençlik Okulu projesinin değerlendirme ve kapanış programının ülkelerinde düzenlenmesini anlamlı olduğunu söyleyip, bu proje sayesinde Balkanlarda yaşayan farklı milletlerin birbirini daha iyi anlama ve tanıma fırsatı bulacağını ifade etti. İsmaili konuyla ilgili olarak, “Balkan Gençlik Okulu projesinin bu bölgede farklı milletlerin bir arada yaşama kültürünü pekiştireceği, barış, istikrar ve huzurun muhafaza edileceği inancını taşımaktayım.” dedi.