ALES başvuruları başladı! Son başvuru tarihi ne zaman?

Eğitim
Ayyıldız Huri Kaptan
24 Haziran 2022, 11:25
Ayyıldız Huri Kaptan
24 Haziran 2022, 11:25

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığının (ÖSYM) 21 Ağustos 2022 tarihinde düzenleyeceği Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES/2) için başvurular başladı.

Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES) için başvurular bugün itibarıyla başladı. ÖSYM’nin internet sitesinde yer alan duyuruya göre adaylar, 24 Haziran 2022-4 Temmuz 2022 tarihlerinde sınava başvurabilecek. Belirlenen tarihler içinde yapılmayan başvurular ve ödenmeyen ücretler için herhangi bir telafi durumu söz konusu olmayacak.

ALES BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Adaylar, sınava elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla bireysel olarak “https://ais.osym.gov.tr” internet adresinden ya da ÖSYM Aday İşlemleri Mobil uygulamasından başvuru yapabilecek. Adaylar, 21 Ağustos’ta yapılacak ALES’e ilişkin kılavuza ÖSYM’nin internet adresinden erişebilecek.

ALES BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

ÖSYM’nin yayımladığı başvuru kılavuzuna göre sınav başvuru ücreti 185 TL. Adaylar başvuru işlemini yaptıktan sonra online olarak ya da ATM’ler aracılığı ile sınav ücretini yatırabilirler. Online olarak yapılan ödemelerde hem kredi kartı, hem de banka kartı kabul edilmektedir.