2022-2023 Ukrayna Hükumeti Bursu başvuruları başladı! Başvuru şartları neler?

Eğitim
Ayyıldız Huri Kaptan
25 Ocak 2022, 18:56
Ayyıldız Huri Kaptan
25 Ocak 2022, 18:56

Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığının (MEB), Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, Ukrayna Hükümeti tarafından 2022-2023 öğrenim yılında Türk öğrencilere verilecek burslara başvuruların başladığını duyurdu. Lisans ve yüksek lisans alanlarında toplamda 5 adet, doktora alanında ise 1 adet tahsis edilen bursların son başvuru tarihi 14 Mart 2022 olarak açıklandı.

Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığının ikili anlaşmaları çerçevesince yabancı hükumetler tarafından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına araştırma, lisans, yüksek lisans, doktora ve dil kursu alanlarında verilen “Yabancı Hükümet Bursları” kapsamındaki Ukrayna Hükûmeti Bursu (2022-2023) başvuruları 11 Ocak 2022 itibarıyla başladı. Son başvuru tarihi 14 Mart 2022 olarak belirtilen Ukrayna Hükûmeti Bursu (2022-2023) kapsamında; lisans ve yüksek lisans alanlarında toplamda 5 adet burs, doktora alanında ise 1 adet burs tahsis edildiği duyuruldu. Başvuruların mülakat tarihi ise 18 Mart 2022 olarak belirlendi.

UKRAYNA HÜKUMETİ BURSLARI

​Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) sitesinde yer alan duyuruda, “Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliğinden, Ukrayna tarafından 2022-2023 öğretim yılında lisans ve lisansüstü seviyelerinde Türk öğrencilere burs verileceği bildirildi. Son başvuru tarihi 31 Mart 2022 olan burs başvuru koşulları EK​’te yer almaktadır.” ifadelerine yer verildi.
Başvurulara dair, Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğünün sitesinde yer alan ayrıntılar şöyle:

Ukrayna Hükûmeti Bursu (2022-2023)

Verilen Bursun Türü:

5 Adet Lisans ve Yüksek Lisans Düzeyinde Burs,
1 Adet Doktora Bursu.

İlk Başvuru Tarihi 11/01/2022
Son Başvuru Tarihi 14/03/2022
Mülakat Tarihi 18/03/2022

ÖZEL ŞARTLAR VE AÇIKLAMALAR:

  1. Lisans ve yüksek lisans alanlarında toplamda 5 adet burs, doktora alanında ise 1 adet burs tahsis edilmiştir. 
  2. Burslar, beşeri bilimler, sosyal bilimler ve teknik bilimler alanlarında verilecektir.
  3.  Burs kapsamında ekte yer alan başvuru kılavuzunda belirtilen hususlar çerçevesince eğitim ücreti (1 yıllık hazırlık eğitimi dâhil), yurt imkânı, aylık ödeme (hazırlık eğitimi hariç) ve sağlık hizmetleri yer almaktadır. 
  4. Eğitim dili Ukraynacadır. Ukrayna tarafı uygun gördüğü takdirde bir yıllık hazırlık eğitimi imkânı sağlamaktadır. 
  5. Pasaport fotokopisinde pasaport numarası, ad-soyad, fotoğraf ve pasaport bitiş tarihini gösteren hususların anlaşılır olmasına dikkat edilmelidir. 
  6. Asıl ve yedek olarak belirlenen adaylar, sonuçların açıklanmasından sonra, diploma ve transkriptlerini Ukraynaca dilinde ve noter onaylı olarak Bakanlığımıza teslim etmeleri gerekmektedir. Belgeleri teslim etmeyen adayların sorumluluğu kabul edilmeyecektir. 
  7. Kazanan adayların 30 Eylül 2022 tarihine kadar Ukrayna tarafına teslim etmesi gereken belgeler için tıklayınız. 
  8. Adaylar üniversite ve bölümler hakkında http://studyinukraine.gov.ua/  adresinden detaylı bilgi edinebilirler.

 BAŞVURU İÇİN İSTENİLEN BELGELER:

1.      Bakanlığımızın başvuru sistemi üzerinden doldurulacak Türkçe Başvuru Formunun çıktısı (Başvuru formuna https://basvurular.meb.gov.tr/bsv2_4/disiliskiler_yabbursbsv/default.aspx adresinden ulaşılabilir.)

2.      Ukrayna başvuru formu

3.      En fazla 300 kelime olacak şekilde hazırlanmış motivasyon mektubu, 

4.      Pasaport fotokopisi (kişisel bilgilerin yer aldığı sayfa), 

5.      Diploma örneği, 

6.      Not döküm belgesi (Transkript) 

7.      Doktora programına başvuracak adaylar için 500-1000 kelime arası çalışma önerisi 

8.      Dil belgesi. 

9.      Adli Sicil Belgesi (E-devletten alınan belgeler kabul edilecektir.) 

Başvuru kılavuzu için tıklayınız

Ukrayna başvuru formu için tıklayınız.

NOT:

Mülakat çevrimiçi gerçekleştirilecektir.

Adayların, talep edilen belgeleri tarayarak “zip dosyası” halinde tek parça olarak son başvuru tarihine kadar aşağıdaki e-posta adresine göndermeleri gerekmektedir. Son başvuru tarihine kadar belirtilen belgeleri istenilen formatta göndermeyen adaylar mülakata davet edilmeyecektir.

İLETİŞİM:

Murat YILMAZER   : abdigm_uab@meb.gov.tr

Kürşad BELDAN    : abdigm_uab@meb.gov.tr