Romanya'da Kırım Tatar kökenli doktor, koronavirüse yenik düştü

Diaspora
Ömer Kaya
24 Temmuz 2020, 16:45
Ömer Kaya
24 Temmuz 2020, 16:45

Romanya’daki Kırım Tatarlarının önde gelen isimlerinden, Diş hekimi Taner Kemal koronavirüse yenilerek hayatını kaybetti. Eski Romanya Milletvekili ve TURKSİD Romanya eş başkanı Nejat Sali, Taner Kemal’in Romanya’daki Kırım Tatar toplumu tarafından milletini çok seven yardımsever bir insan olarak bilindiğini ve dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını kapsamında hayatını kaybettiğini bildirdi.

ROMANYA’DAKİ KIRIM TATARI DOKTOR KORONAVİRÜSTEN YAŞAMINI YİTİRDİ

Kırım Haber Ajansına Dr. Taner Kemal hakkında açıklamalarda bulunan Necat Sali, “Çok yardımsever, çalışkan ve Romanya’daki Müslüman Türk Tatar milletini çok seven ve her alanda aktif olan bir şahıstı. Maalesef koronavirüse yakalandı. Geçen hafta Bükreş’te yoğun bakım için tedaviye alınmıştı. Allah rahmet eylesin.” ifadelerini kullandı.

Köstence’nin Tatar yerleşimlerinden “Korazlar (Horozlar)” isimli köyde dünyaya geldiğini ifade eden Sali, Romanya’da komünist rejim ortadan kalktıktan sonra Romanya’da implant teknolojisi gibi pek çok alanda eksiklik olduğunu fark eden Kemal’in, Türkiye’deki akrabaları vesilesiyle yeni teknikleri Romanya’da uyguladığını ve bu yönde milletine büyük faydalar sağladığını kaydetti.

Romanya Demokrat Müslüman Türk-Tatarlar Birliği (RDMTTB), ünlü implantolog, Doktor Taner Kemal’in vefatı hakkında bir açıklama yaparak, rahmet ve başsağlığı diledi.

În această seară a încetat din viață dr. Taner Chemal. Membru de seamă al comunității tătare din Constanța, Dr. Taner…

Опубліковано Uniunea Democrata a Tatarilor Turco-Musulmani din Romania (UDTTMR) Четвер, 23 липня 2020 р.

1971 doğumlu, Kırım Tatar kökenli Dr. Taner Kemal’e (Taner Chemal) QHA’ya olarak rahmet diliyoruz.