QHA Ramazan Sohbetleri: Diasporadaki faal hanımlar

Diaspora
Ayyıldız Huri Kaptan
30 Nisan 2021, 18:11
Ayyıldız Huri Kaptan
30 Nisan 2021, 18:11

QHA Özel Ramazan Sohbetlerinde Aydın Taş’ın yayın konukları Tuvğan Til İnternet Sitesi Koordinatörü Oya Deniz Çongar Şahin ve Şefika Gaspıralı Kadın İnisiyatifi Başkanı Nur Şeker Kurnaz oldu. Programda, Türkiye’deki Kırım Tatar diasporasının Ramazan ayındaki faaliyetleri ele alındı.

Kırım Haber Ajansının hazırlayıp sunduğu Kırım, Türkiye, Ukrayna ve Türk dünyasından konukları ile QHA Özel-Ramazan Sohbetleri programının 29 Nisan 2021 tarihindeki yayınındaKırım Haber Ajansı (QHA) Türkçe Genel Yayın Yönetmeni Aydın Taş’ın konukları Tuvğan Til İnternet Sitesi Koordinatörü Oya Deniz Çongar Şahin ve Şefika Gaspıralı Kadın İnisiyatifi Başkanı Nur Şeker Kurnaz oldu. Konuklar ile koronavirüs salgını gölgesinde geçen Ramazan ayı ve Türkiye’deki Kırım Tatar ailelerin Ramazan ayı özelinde neler yaptığına dair merak edilenler konuşuldu. Diğer yandan, 2018 yılında kurulan Şefika Gaspıralı Kadın İnisiyatifi ile salgın sürecinde hayata geçirilen Kırım Tatarca yayın yapan Tuvğan Til Sitesine dair faaliyetleri ve kuruluş amaçları anlatıldı.

“ŞEFİKA GASPIRALI KADIN İNİSİYATİFİ, KIRIM TATAR MİLLİ HAREKETİ’NİN BİR PARÇASI”

Şefika Gaspıralı Kadın İnisiyatifi Başkanı Nur Şeker Kurnaz, Şefika Gaspıralı Kadın İnisiyatifi’ni ve faaliyetlerini şöyle anlattı:

“2018 yılının Mart ayında Şefika Gaspıralı Kadın İnisiyatifi’ni kurduk. Biz Kırım Tatar Milli Hareketi’nin bir parçası olan kadın çalışma grubuyuz. 20. yüzyılın başlarında Rusya’daki kadın hareketini başlatan Şefika Gaspıralı; aynı zamanda reformcu, eğitimci, yazar, aktivist İsmail Bey Gaspıralı’nın kızıdır. 20. yüzyılın başlarında da Rusya’daki kadın hareketinin öncüsüdür. İlk kadın dergisi olan Alem-i Nisvan’ın kurucusudur. Bizler de gururla Şefika Gaspıralı’nın ismini çalışma grubumuzda taşıyoruz. Onun izinden yürümek üzere yola çıktık.
Türk kadını aile ve toplum arasında bir köprüdür. Bizler de inisiyatif olarak Kırım kültürünü korumak, tanıtmak, yaşatmak için faaliyetler düzenliyoruz. Bu minvalde eğitim ve kültür faaliyetleri gerçekleştiriyoruz. Kırım’daki sanatçılarla, Kırım’daki kültür ortamıyla irtibat kurarak, dünyada Kırım’a gönül vermiş kişilerle ortak çalışmalar yapmayı amaçlıyoruz.”

ŞEFİKA GASPIRALI KADIN İNİSİYATİFİNİN SALGIN ÖNCESİ FAALİYETLERİ

Pandeminedeniyle sanal alanlarda çok aktif olmadıklarını ancak Tuvgan Til Projesiyle etkinliklerini sürdürdüklerini belirten İnisiyatif Başkanı Kurnaz, yine Kırım Derneğinin gerçekleştirdiği etkinliklere katılım sağladıklarını aktardı. Kurnaz, planladıkları birkaç projeleri olduğunu dile getirerek online platformlarda daha aktif olmayı planladıkları bir süreçten bahsetti.

Kurnaz, İnisiyatifin salgın öncesi gerçekleştirdiği etkinliklerinamacını, kapsamını ayrıntılı olarak anlatarak ve katılımcıları hakkında da bilgiler aktardı.

TUVGAN TİL’İN KURULUŞ AMACI VE ÇALIŞMALARI NELER?

Tuvğan Til Internet SitesiKoordinatörü Oya Deniz Çongar Şahin, Tuvğan Til’in kuruluş amacını ve çalışmalarını ise şöyle anlattı:

“Tuvğan Til, doğduğumuz dil, ana dilimiz anlamına gelmektedir. Biz bunu uzun zamandır düşünüyorduk ve hayata geçirmek istiyorduk. Dilimizi, kültürümüzü, edebiyatımızı, medeniyetimizi korumak, yaşatmak, tanıtmak ve gelişmesine katkıda bulunmak için. Bir şanssızlığımız var. Kırım Tatarları uzun sürgünler, zorunlu göçler yaşadı. Dolayısıyla dilimizi korumak bizim için diğer milletlerden farklı olarak güç oldu. Buradan yola çıkarak ve bir şeyler yapma ihtiyacı hissederek Tuvğan Til Internet Sitesi’ni kurarak ilk yazımızı 3 Mayıs 2020 tarihinde sitemizde yayımladık.”

Kırım Tatarcanın en doğru şekilde sergilenmesi amacıyla hayata geçirilen Tuvğan Til’e Türkiye’deki ve Kırım’daki pek çok uzman ismin destek verdiğini belirten Çongar, gençlerin de ilgisinden ve desteğinden duydukları memnuniyeti ifade etti.

DİASPORA’DAKİ, TAMAMEN KIRIM TATARCA YAYIN YAPAN İLK SİTE

Tuvğan Til’in diasporada hayata geçirilen ve tamamen Kırım Tatarca ilk yayın yapan ilk site olduğunu vurgulayan Çongar, Tuvğan Til’in bir kültür ve sanat sitesi olduğunun altını çizdi.

KIRIM DERNEĞİNİN KAMPANYASINA DESTEK ÇAĞRISI

Programda Kırım Derneğinin Ramazan ayı dolayısıyla düzenlediği yardım ve bağış kampanyasınada değinildi. Katılımcılar derneğin resmi sitesinin ziyaret edilerek kampanyaya destek çağrısında bulundu.