Kırım Tatar Teşkilatları Platformundan, "İşgal Altındaki Kırım’da İnsan Hakları ve Kırım Tatarları" konferansı

Diaspora
Ayyıldız Huri Kaptan
04 Aralık 2021, 12:26
Ayyıldız Huri Kaptan
04 Aralık 2021, 12:26

Kırım Tatar Teşkilatları Platformu, 10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısıyla Ankara’da, “İşgal Altındaki Kırım’da İnsan Hakları ve Kırım Tatarları” konferansı düzenleyecek. Konferansa iki ülkenin cumhurbaşkanlığını temsilen, Türkiye’den Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu ve Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimî Temsilcisi Anton Korineviç katılacak. Programın diğer konuşmacıları arasında ise Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar ve Kırım Tatar Millî Meclisi Başkanı, Dünya Kırım Tatar Kongresi Başkanı Refat Çubarov’un yanı sıra pek çok önemli isim yer alacak.

Kırım Tatar Teşkilatları Platformu, Ankara’da 10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısıyla Rus işgali altındaki Kırım’da yaşanan insan hakları ihlallerine dikkat çekmek için “İşgal Altındaki Kırım’da İnsan Hakları ve Kırım Tatarları” konulu konferansa imza atacak. Ankara Milli Kütüphane Yunus Emre Konferans Salonu’nda 10 Aralık 2021’de başlayacak olan konferansın açılış konuşmalarını; Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar ve Dünya Kırım Tatar Kongresi Genel Sekreteri Av. Namık Kemal Bayar gerçekleştirecek. Panelin moderatörlüğünü Karabük Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Yuliya Biletska yapacak.

UKRAYNA’DAN VE TÜRKİYE’DEN CUMHURBAŞKANLIĞI TEMSİLCİLERİ KONUŞMACI OLARAK KATILACAK

Programda, Ukrayna’dan ve Türkiye’den cumhurbaşkanlığı düzeyinde temsilciler konuşmacı olarak yer alacak. Ukrayna’yı temsilen Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimî Temsilcisi Anton Korineviç (Anton Korynevych), Türkiye’yi temsilen de Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu katılacak.

Programın panelistleri arasında Ukrayna Milletvekili, Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası İlişkiler Grubu Eş Başkanı Rüstem Umerov, TBMM, Ankara Milletvekili, Türkiye-Ukrayna Dostluk Grubu Başkanı Yıldırım Tuğrul Türkeş ve Kırım Tatar Millî Meclisi Başkanı, Dünya Kırım Tatar Kongresi Başkanı Refat Çubarov da yer alacak.

KIRIM TEŞKİLATLARI PLATFORMU: 21. YÜZYILA AYKIRI ŞEKİLDE KIRIM’DA İNSAN HAKLARI ÇİĞNENİYOR

Kırım Tatar Teşkilatları Platformu Başkanı Ümit Şilit programa ilişkin QHA’ya verdiği demeçte şu ifadelere yerdi:

“Rus işgali altındaki Kırım’da baskı altında yaşayan Kırım Tatar soydaşlarımızın 21. yüzyılda insan haklarına aykırı şekilde gördükleri uygulamaları, zulmü, İnsan Hakları Günü dolayısıyla duyurmak amacıyla bir etkinlik düzenledik. Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi, Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimî Temsilcisi ve Türkiye’den Cumhurbaşkanı Başdanışmanı düzeyinde isimlerin yanı sıra pek çok önemli katılımcının yer alacağı çok önemli bir program olacak. İşgal altında tutulan Kırım’daki soydaşlarımıza sabırlar diliyoruz.”

Program kapsamındaki panelin konuşmacıları arasında şu isimler yer alacak:

KIRIM’IN İŞGALİ: YARIMADADA 7 YILDIR BASKI VE ZULÜM DEVAM EDİYOR

İşgalci Rus askerleri Kırım’a ilk olarak, 20 Şubat 2014 tarihinde girdi. Sabahın erken saatlerinde plakaları sökülmüş askeri araçlar ve rütbe işaretleri taşımayan silahlı milisler Kırım’ın stratejik noktalarını ve hükûmet binalarını ele geçirmeye başladı.

Rus propaganda medyalarında “Kırım Özsavunması” oldukları iddia edilen, kamuflaj giymelerinden hareketle “kibar yeşil adamlar” olarak da adlandırılan Rus askerleri ve onların yanında gezen işbirlikçi milisler, yarımadanın kontrolünü yasa dışı olarak ele geçirdi. Rus propaganda mekanizmasınca işgal, sözde “bağlanma” adı altında legalleştirilmeye çalışılsa da dünya kamuoyu bu adımı asla tanımadı.

Rus işgaliyle adeta “açık hava cezaevi”ne dönüşen Kırım yarımadası, bir yandan silahlandırma hamleleriyle dünyayı tehdit eden askeri bir üs haline getirildi. Diğer yandan da işgale direnen Kırımlılar baskı mekanizmasının sürekli hedefi haline geldi. Yarımadada 2014’ten beri Rus işgalini onaylamadıklarını ifade eden ve tutumlarıyla belirten Kırım Tatarları başta olmak üzere Ukrayna’ya bağlı kalmak isteyenler, kaçırılmalarla, düzmece davalarla, keyfi baskın ve sorgularla korkutulmaya çalışılıyor.

SİLAHLARIN GÖLGESİNDE SÖZDE REFERANDUM

Rus işgalinin akabinde 2014 yılının Mart ayında düzenlenen sözde referandumda Kırım sakinlerinin yarımadanın Rusya’ya bağlanması konusunda iradesini “özgürce” tecelli ettiği ileri sürüldü. Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın birçok ülkesi, Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna, Kırım’ı geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak kabul ediyor.
Ukrayna Parlamentosu resmi düzeyde, 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol’ün (Akyar) Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti. Dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, ilgili yasayı 7 Ekim 2015 tarihinde imzaladı.
Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi ve Ukrayna’ya yönelik politikası dolayısıyla Rusya Federasyonu’na karşı yaptırımlar uyguladı. Kırım’ın işgalinden sonra Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya tarafından desteklenen teröristler ile Ukrayna askerleri arasında çatışmalar başladı.

SOVYETLER DÖNEMİNDEKİ CEZA YÖNTEMLERİ TEKRAR EDİYOR

Sözde Hizb-ut Tahrir davası bahanesiyle Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), işgal edilen Kırım’da, işgali kabul etmeyen Kırım Tatarları ve Müslümanlara karşı baskı uyguluyor. Terörizm şüphesi ve aşırıcılıkla mücadele bahanesiyle işgalci kolluk kuvvetleri, evlere baskınlar, yasa dışı aramalar düzenliyor ve insanları tutukluyor. Sovyet döneminde, uygulanan cezalandırıcı yöntemler aynen kullanılmaya devam ediyor.