Kırım'ın işgalinin 6. yıl dönümünde Antalya'da protesto gösterisi

26 Şubat 2020, 21:32

Kırım’ın Rusya tarafından işgalinin 6. yıl dönümüne karşı Antalya’da, basın açıklaması ve protesto gösterisi düzenlendi.

Kırım Derneği Manavgat Şubesi ve Ukrayna’nın Antalya Konsolosluğu tarafından düzenlenen etkinlikte, Kırım’ın Rusya tarafından işgali protesto gösterisi ve basın açıklaması düzenlendi.

“KIRIM’IN GERİ DÖNÜŞÜNÜN YAKIN OLDUĞUNA İNANCIMIZ TAMDIR”

Kırım Derneği Manavgat Şube Başkanı Diğdem Başak Başkır Çalışkan tarafından okunan basın açıklaması şu şekilde:

Saygıdeğer vatandaşlar, Kırım Tatar teşkilatlarının ve sivil toplum kuruluşlarının değerli temsilcileri, değerli basın mensupları hepinizi saygıyla selamlıyor, Kırım’ın işgaline karşı yapılan toplantımıza katılımınız ve desteğiniz için şükranlarımı sunuyorum.Rusya’nın Putin’in iktidara geldiği 2000’den itibaren yıkıcı alt yapısını hızla geliştirdiği saldırgan politikalarıyla hem Kırım’ı hem de Ukrayna’yı hedef alıyor.

Kırım Tatarları hem geçmişteki Rusya’yı hem de Putin Rusyası’nı iyi tanıdıkları için Rusya’yı asla istemiyorlar. Ukrayna’daki iç karışıklığı fırsat bilen Rusya, uluslararası hukuku ayaklar altına alarak, bağımsız bir devletin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saldırarak Kırım Tatarlarının Vatanı Kırım’ı işgal etmiştir.

“KIRIM TATARLARININ HAKLARININ ÇİĞNENMEDİĞİ BİR GÜN GEÇMİYOR”

İşgalin başladığı tarihten itibaren Kırım Tatarlarına yapılan sistemli baskılar her geçen gün artmış, camilere ve Kırım Tatar evlerine baskınlar yapılmış, kaçırılan Kırım Tatar gençlerinden bazıları işkence görmüş cesetleri bulunmuş, KTMM’nin binaları ve mal varlıklarına el konularak faaliyetleri yasaklanmış, Kırım Tatar basınının çalışması engellenmiş ve Kırım Tatar liderleri Kırım’a sokulmayarak sürgünde yaşamaya mahkûm edilmiştir. Ne yazık ki, Kırım’da Kırım Tatarlarının haklarının çiğnenmediği bir gün geçmiyor.

Rusya, Kırım’da Kırım Tatarcayı baskı altında tutuyor. Yarımada insanlar için ‘sovyet hapishanesi’ne’ çevrildi. İşgal ile birlikte vatanda yaşamak her geçen gün daha çekilemez hale getiriliyor. Sistemli bir şekilde uygulanan baskı ve sindirmelerle milli kimliğimiz dahi sinsice yok edilmeye çalışılıyor. Bu yaşananların ışığı altında, Kırım’ın geri dönüşünün yakın olduğuna inancımız tamdır. Bununla birlikte ne olursa olsun, ne kadar sürerse sürsün Kırım Tatarları Vatanlarından asla vazgeçmeyecek.

Etkinlik kapsamında, Ukrayna’nın Antalya Konsolosluğu tarafından Kırım’ın işgali ve yaşanan baskıların işlendiği resim sergisi gerçekleştirildi. Bu kapsamda, Ukrayna’nın Antalya Konsolosu Vyaçeslav Homenko tarafından da bir konuşma gerçekleştirildi.

Antalya
Kırım'ın işgali
Bunlara da bakın: