Kırım Derneğinden Büyük Çerkes Sürgününün 158'inci yıl dönümünde açıklama

Diaspora
Ayyıldız Huri Kaptan
21 Mayıs 2022, 11:42
Ayyıldız Huri Kaptan
21 Mayıs 2022, 11:42

Çarlık Rusyası’nın 21 Mayıs 1864 tarihinde Çerkesleri, kanlı bir sürgüne ve soykırıma tabi tutmasının üzerinden tam 158 yıl geçti. Kırım Derneği Genel Merkezi, Büyük Çerkes Sürgününün 158’inci yıl dönümünde bildiri yayımladı. Bildiride, “Ortak acıları yaşadığımız onurlu Çerkes Halkının Büyük Sürgünü’nün 158’nci yılında sürgün esnasında hayatını kaybedenlerin ve millî mücadelelerinde şehadet mertebesine erişenlerin aziz hatıraları önünde saygı ve hürmetle eğiliyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Rus Çarlığının yüzlerce yıllık vatanlarından kitleler halinde sürdüğü Kafkas halklarından Çerkeslerin, 21 Mayıs 1864’deki büyük göçünün ve Çarlık rejimi tarafından soykırıma uğramasının 158’inci yıl dönümü kaydediliyor. Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi, 21 Mayıs 1864 Büyük Çerkes Sürgününün 158’inci yıl dönümü dolayısıyla bir basın bildirisi yayımladı. Kırım Derneğinin Büyük Çerkes Sürgününün 158’inci yıl dönümüne dair bildirisi şöyle:

“Tarihte ‘Büyük Çerkes Sürgünü’ olarak bilinen felâketin üzerinden 158 yıl geçmiştir. Bu felâketli süreç geçmişleri benzer acılar ile dolu iki kadimî halkı birbirine daha da yaklaştırmıştır. 1783 yılında Kırım Hanlığı’nın Rusya tarafından işgali Kafkasyanın mazlum halklarının acılarla dolu yıllarının başlangıcı olmuştur. Bugün hâlâ dilden dile anlatılmakta olan kahramanlıklarla dolu olan ve yıllarca süren savaşlar halkların hafızasından silinmemiştir. Bu tarih aynı zamanda geleceğimizi de aydınlatan bir yol göstericidir.

Yüzyıllarca aynı coğrafyada yan yana yaşayan halkların kültürlerini, hayatlarını, kaderlerini paylaşarak geçirdikleri tarihleri günümüzde birbirlerini anlamalarını sağlamakta ve ortak bir gelecek için beraber çalışmalarının ne kadar gerekli olduğunu onlara güçlü bir şekilde göstermektedir.

Varlıklarını korumak bu iki halkın da ortak idealidir…

Biz Kırım Tatarlarının istek ve talebi ortak geçmişimizi ortak çalışma iradesine dönüştürebilmektir. Birlikte çalışma becerimizi arttırmak, kardeşliğimizi hatırlayarak ve kuvvetlendirerek geleceğe beraber yürüyebilmektir.

Ortak acıları yaşadığımız onurlu Çerkes Halkının Büyük Sürgünü’nün 158’nci yılında sürgün esnasında hayatını kaybedenlerin ve millî mücadelelerinde şehadet mertebesine erişenlerin aziz hatıraları önünde saygı ve hürmetle eğiliyoruz.

Ruhları şâd, mekânları cennet olsun…”