Kırım Derneği İstanbul Anadolu Yakası Şubesi, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımını andı

Diaspora
qha muhabir
19 Mayıs 2022, 01:21
qha muhabir
19 Mayıs 2022, 01:21

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Yakası Şubesi, 18 Mayıs 1944 Sürgünü ve Soykırımının 78’inci yıl dönümünde hayatını kaybeden ve vatanlarından sürgün edilen Kırım Tatarlarını andı. Anma etkinliğinde dernek bildiri okudu.

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Anadolu Yakası Şubesi, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımının 78’inci yıl dönümünde vatanlarından koparılan ve hayatını kaybeden Kırım Tatarlarını andı. İstanbul Kadıköy’de 18 Mayıs Çarşamba akşamı saat 20.30’da gerçekleştirilen etkinlik İstiklal Marşı ve Kırım Tatar milli marşı “Ant Etkenmen”in okunması ile başladı.

İstanbul Kadıköy Meydanı’nda düzenlenen etkinlikte, İkinci Dünya Savaşı sırasında Rus-Sovyet rejimi altında sistematik şekilde soykırıma tabi tutulan binlerce Türk, birçok diğer halkın mensupları ve mücadele şehitleri saygıyla anıldı. “Soykırım İnsanlık Suçudur”, “Biz Kırım’da Vardık, Varız, Var Olacağız” pankartlarının açıldığı etkinlikte, “Millet, Vatan, Kırım” sloganları atıldı.

Dernek, sürgün ve soykırımın yıl dönümüne dair bildiri okudu. Kırım Derneği İstanbul Anadolu Yakası Şubesinin bildiri metni şöyle:

18 Mayıs 1944 Türk tarihinin en utanç verici trajedilerinden birisi olan Kırım Türk Soykırımı’nın Kurbanlarını Anma günüdür.

Bu anlamlı günde İkinci Dünya Savaşı sırasında Rus-Sovyet rejimi altında sistemli bir soykırıma tabi tutulan binlerce Türk ve birçok diğer halk mensuplarını saygıyla anıyoruz. Türklüğe ve insanlığa karşı işlenmiş olan bu suç bütün insanlığın ortak acısı ve utancıdır.

Bundan tam 78 yıl önce 18 Mayıs 1944 gecesi Kırımlı Türkler tarihi yurtları Kırım’dan insanlık dışı bir muamele ile hayvan vagonlarına istif edilerek Sibirya ve Orta Asya çöllerine katledilerek sürgüne gönderilmiştir. Rus-Sovyet rejimi tarafından sürgüne gönderilen 423 bin Türk’ün yüzde 46’sı 22 gün süren sürgün yolculuğu ve sonrasında birkaç ay içinde soğuk, hastalık ve açlıktan hayatlarını kaybederek şehit olmuştur. Şehit olanlar yaşlılar, kadınlar ve çocuklardı. O zaman erkekler Sovyet ordusunda Almanlara karşı savaşta idi.

Türk tarihinde kurulmuş ilk milli meclis olma özelliğine sahip olan Kırım Milli Meclisi şu anda hala Kırım’ı işgal altında tutan Rusya tarafından süresiz olarak kapatılmıştır. Kırım’da Türkçe yayın yapan televizyon kanalları, haber ajansları ve radyolar kapatılmıştır. Kırım’da yaşayan Türklerin milli eğitimine dur demek için Kırım’daki Türk okulları teker teker kapatılmaya başlanmıştır.

Türkiye Osmanlı döneminde Kırım’dan göçen Türklere kucak açtığı gibi İkinci Dünya Savaşı sırasında da Kırımlı Türklerin Rus ordusu tarafından katledilmelerine razı olmamış, sığınılacak güvenli bir Vatan olmuştur. Ancak, Rusya’da yükselen ırkçılık, yabancı düşmanlığı ne yazık ki hala tarihin acılarından ders çıkarılmadığını göstermektedir. Bu nedenle, başka soykırım olmasını engellemek, halen şahit olduğumuz insanlığa karşı suçların önüne geçebilmek için gerekli bilince yaratmak üzere Kırım Türk Soykırımını hatırlamak ve hatırlatmak din, dil ve ırk farkı olmaksızın hepimizin ortak görevidir.

İnsanlık tarihinin en acı soykırımlarından biri olan Kırım Türk Soykırımını ve vatanlarından sürgün edilişini bir kez daha Türk ve Dünya kamuoyu önünde esefle kınıyor, soykırım ve mücadele şehitlerimizi rahmetle anıyoruz”

Anma etkinliğine katılan Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) üyesi Gülnara Bekirova da Kırım Tatarlarının mücadelesini savunanlara teşekkür etti.