Hayatını Kırım davasına adayan Adnan Süyen'in vefatının 7'inci yıl dönümü

Diaspora
E. K.
05 Ocak 2021, 12:22
E. K.
05 Ocak 2021, 12:22

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Bursa Şubesinin merhum Başkanı Adnan Süyen, 7 yıl önce bugün aramızdan ayrılmıştı.

Kırım davasına hayatını adayan Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Bursa Şubesinin merhum Başkanı Adnan Süyen, vefatının 7. yıl dönümünde rahmet ve özlemle anılıyor.

Kırım davasında sayısız hizmetleri bulunan , Kırım sevdalısı Adnan Süyen, geçirdiği kalp krizi sonucu 5 Ocak 2014 tarihinde yaşama veda etmişti. 6 Ocak 2014’te Bursa Ulucami’de kılınan cenaze namazının ardından Pınarbaşı’ndaki aile kabristanına defnedilmişti.

Kırım Derneği Bursa Şubesinden yapılan açıklamada, Adnan Süyen’in her yıl mezarının başında dualarla anıldığı ancak dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl toplu anma merasiminin düzenlenemeyeceği bildirildi.

GİRİŞİMLERİ İLE KÜLEÇ MEÇİT KÖYÜNE CAMİ YAPTIRILDI

Kırım Tatar milli hareketi aktivistlerinden, yüreği her daim Kırım davası için atan Süyen’in girişimleri ve Bursa’daki Kırım Tatarlarının maddi desteğiyle, Küleç Meçit köyünde cami yaptırılmıştı. Caminin temeli, 11 Aralık 2013’de törenle atılmıştı. Temel atma töreni, merhum Adnan Süyen ve Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov’un katılımıyla gerçekleştirilmişti.

Yerel cemaat ve Bursa’daki Kırım Tatarlarının başvurusu üzerine, Adnan Süyen’in yapmış olduğu çalışmalara bir şükran simgesi olarak, Küleç Meçit’te inşa edilmekte olan camiye 59 yaşında hayatını kaybeden merhum Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Bursa Şubesi Başkanı Adnan Süyen’in adı verilmişti. Adnan Süyen Camii, 2014 Temmuz ayında ibadete açılmıştı.