Eskişehir Kırım Derneği, 18 Mayıs 1944’te vatanlarından koparılan ve hayatını kaybeden Kırım Tatarlarını andı

Diaspora
qha muhabir
19 Mayıs 2022, 02:44
qha muhabir
19 Mayıs 2022, 02:44

Eskişehir Kırım Derneği, 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımının 78’inci yıl dönümünde anma etkinliği düzenledi. Eskişehir’deki Kırım Sürgünü Anıtı önünde gerçekleştirilen anma programında, sürgünde hayatını kaybedenler için dualar okundu.

Eskişehir Kırım Derneği tarafından 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününün 78’inci yıl dönümünde anma etkinliği düzenlendi. 1944 Sürgününü anma etkinliği, Zekeriya Canıgüroğlu Parkı’ndaki Kırım Sürgünü Anıtı önünde yapıldı. Anma etkinliğine; Eskişehir Vali Yardımcısı Salih Altun, Odunpazarı Belediye Başkan Yardımcısı Adnan Evren Olcay, Ak Parti Eskişehir İl Başkanı Zihni Çalışkan, Eskişehir Kırım Derneği Başkanı Ercan Bozkurt, dernek yönetim kurulu üyeleri, Ukrayna’dan gelen Kırım Tatarları ve çok sayıda vatandaşın katılımı ile gerçekleştirildi. Kırım Tatar bayraklarının açıldığı programda, Kırım Tatar Sürgünü sırasında ve sürgün yerlerinde hayatını kaybeden insanlar için dualar okudu.

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI NEDİR?

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatarlarının büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgününü, soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti. 2019 yılında Letonya ve Litvanya 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanıdı.