Eskişehir'de işgalci Rusya'nın Kırım Tatarlarına yönelik baskıları kınandı

Diaspora
Ömer Kaya
03 Kasım 2021, 16:12
Ömer Kaya
03 Kasım 2021, 16:12

Eskişehir’deki Kırım Tatar diasporası, işgal altındaki Kırım’da artan Rusya baskısına ilişkin basın açıklaması düzenledi. Yapılan basın açıklamasında, “Putin, çocuklarımız terörist değildir” diyerek yeni eylem hareketimizi başlatacağız” ifadeleriyle Rusya’nın Kırım Tatarlarına yönelik baskıları kınandı.

Eskişehir Kırım Türkleri Kültür Yardımlaşma ve Spor Kulübü Derneği, Kırım Gelişim Vakfı, Eskişehir Kırım Halkbilim Araştırma Gençlik ve Spor Kulübü Derneği ve Romanya Dobruca Kırım Göçmenleri Derneği, bugün Eskişehir’de bir basın açıklaması yaparak Rus işgali altındaki Kırım’da Kırım Tatarlarına yönelik baskıları kınadı. Basın açıklamasına; Eskişehir Kırım Türkleri Kültür Yardımlaşma ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Ercan Bozkurt, Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit, Eskişehir Kırım Halkbilim Araştırma Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Recep Şen ve Romanya Dobruca Kırım Göçmenleri Derneği Başkanı Metin Gündoğdu katıldı.

Eskişehir’de işgalci Rusya’nın Kırım Tatarlarına yönelik baskıları kınandı

ESKİŞEHİR’DE, KIRIM TATARLARINA YÖNELİK BASKILARA KINAMA

“Sayın Basın Mensupları, kıymetli Eskişehir halkı,

Kırım Bahçesaray şehrinde işgalci Rusya Federal Güvenlik Servisi tarafından başlatılan toplu aramaların ardından 11 Mart 2020’de gözaltına alınan ve  Rusya’nın Rostov şehrine götürülerek Rus Askeri Mahkemesinde 29 Ekim 2021 tarihinde yargılanmaya başlanan Seytumer Seytumerov, Osman Seytumerov, Rüstem Seitmemetov ve Amet Süleymanov’un celselerini  izlemeye gelen aralarında hamile kadın ve yaşlıların da bulunduğu 28 Kırım Tatarı daha zorla alıkonulmuştur. Rüstem, Seytumer ve Amet‘in eşleri de gözaltına alınanlar arasındadır. Dava sonucunda hiçbir delil gösterilmeksizin sözde mahkeme tarafından sanık olarak tutuklananlara toplam 56 yıl hapis cezası verilmiştir.

Seyitumer Seytümerov 17 yıl, Osman Seyitumerov 14 yıl, Rustem Seyitmemetov 13 yıl
Amet Süleymanov 12 yıl ağırlaştırılmış hapis cezasında tutulacaklar. Amet Süleymanov Kalp hastasıdır.
Osman Seitumerov ve Seytumer Seytumerov öz kardeşler, Rüstem Seytumetov amcalarıdır.  

26 Şubat 2014 tarihinden bu yana Kırım’da yaşayan Kırım Tatar Türkleri işgalci Rus idaresinin baskı ve zorlamasıyla karşı karşıya kalmış birçok soydaşımız maalesef tutuklama, kaçırılma takibe uğrama kaygısıyla 1944 Sürgün ve Soykırımından 45 yıl sonra ancak dönebildikleri anavatanları Kırım’dan tekrar çıkmak zorunda kalmışlardır.

Kırım’da halen yaşayan Kırım Tatar Türkleri ise sürekli haksız iddialarla suçlanmakta, hapis tehdidi ile karşı karşıyadırlar. Yarımadada sık sık adam kaçırma olayları yaşanmakta, kaçıranlar da birçok insanın gözü önünde resmi kıyafetli kişiler olarak tespit edilmelerine rağmen hiçbir kovuşturma yapılmamaktadır. Biz Eskişehir’deki Kırım Tatar  Türkleri olarak, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesini göreve çağırıyor; sürgünde olduğu gibi bu gelişmeler karşısında da sessiz kalmamasını bekliyor; Kırım’ın yeni bir Bosna, Urumçi, Kamboçya olmaması için harekete geçmeye davet ediyoruz.

Kırım Davası sadece Kırım’ın asli unsuru olan Kırım Tatarlarının değil Türkiye Cumhuriyeti devletinin de davasıdır. Kırım Tatar Türksüz bir Kırım Rus emperyalizminin yayılmacılığına terk edilmiş bir Karadeniz demektir. Ruslaştırılmış bir Kırım Türkiye’nin Kuzey çevre kuşağının Rus tehdidi ve boyunduruğuna terk edilmesi demektir. Rusya egemenliğine terk edilmiş bir Kırım Karadeniz çevre kuşağındaki tüm ülkeler için çok büyük bir tehlike demektir.

Bugüne kadar Kırım konusundaki hassasiyetin farkında olan devletimize seslenmek istiyoruz sadece hassasiyet değil ülkemizin bekası için Rus yayılmacılığını ve Kırım Tatar Türklerinin anavatanları olan Kırım’da barış içinde yaşamalarını sağlayacak somut adımlar atalım.

2014’ten bu yana sessiz kalmayı seçen sözde dünya liderlerine ve ülkelerini Kırım ve dünyadaki tüm insan hakları ihlallerini protesto edip sesimizi duymaya, tarihi insan hakları ihlali ve soykırımla birlikte anılan Putin ve Rusyasını protestoya, yeter artık demeye her millet ve dinden insanları bu zulme tepkide bulunmaya ve durdurmaya davet ediyoruz.

Artık bütün mücadelemiz boyunca  teröre, şiddete başvurmama ilkesine sıkı sıkıya bağlı kalan Kırım Tatar Milli Hareketi ve onun yasal organı olan Kırım Tatar Milli Meclisi ile Kırım Tatarlarını zorbalıkla yok etmeye çalışan Putin idaresine karşı Kırım Tatarları boyun eğmeyecektir.

“PUTİN, ÇOCUKLARIMIZ TERÖRİST DEĞİLDİR” diyerek yeni eylem hareketimizi başlatacağız.